mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Opinie

  • Protest w ochronie zdrowia zatrzęsie rządem?

    Choć protest rezydentów nie ma charakteru politycznego, może mieć poważne polityczne konsekwencje. Z naszych informacji wynika, że liderzy PiS, przede wszystkim Jarosław Kaczyński, mają pretensje do ministra zdrowia i szefowej rządu o złą diagnozę sytuacji.

  • Piętnasty dzień protestu głodowego rezydentów. Co już wiemy?

    Choć przez dwa tygodnie wydarzyło się bardzo wiele, wiele wskazuje, że ciągle jesteśmy w punkcie wyjścia. Ale czy na pewno nic się nie zmieniło?

  • Uparcie zamykając oczy

    Głodowy protest lekarzy to nie incydent, ani nie jedynie wizerunkowy problem Ministerstwa Zdrowia – pisze Łukasz Andrzejewski.

  • Jak żyć, Pani Premier?

    List otwarty rezydentki neonatologii do Premier Beaty Szydło oraz Ministra Zdrowia Konstantego Radziwiłła

  • Eliksir prawdy

    Dwadzieścia lat temu, czego protestujący rezydenci pamiętać nie mogą, na ekrany kin wszedł film „Kłamca, kłamca” z Jimem Carreyem. Śledząc poniedziałkowe posiedzenie Komisji Zdrowia trudno było oprzeć się wrażeniu, że oto Hollywood ma gotowy materiał na remake tej komedii. Brakuje kogoś, kto butelkę serwowanej w Sejmie wody mineralnej doprawiłby eliksirem prawdomówności.

  • Dlaczego lekarze strajkują? Zobacz film studentki medycyny

    O co tak naprawdę walczą rezydenci? Dlaczego młodzi lekarze zdecydowali się na protest głodowy? – w krótkim filmie studentka medycyny odpowiada na te pytania.

  • Dlaczego rezydenci mają rację

    Polska w ciągu dwóch, trzech lat powinna dojść do poziomu 6 proc. PKB. Skoro Czesi mogą, to chyba my też. Jeżeli jest możliwe wydawanie ok. 6 proc. w krajach o podobnej historii, o podobnej zamożności, to znaczy, że te pieniądze trzeba rozłożyć inaczej – mówił w 2015 r. Konstanty Radziwiłł.

  • Rachunek sumienia

    Panie i Panowie z Rządu – czas na rachunek sumienia. Zastanówcie się, ilu Polakom odbieracie nadzieję na przeżycie lub życie bez cierpienia, nie godząc się wzrost nakładów na ochronę zdrowia, czyli na spełnienie postulatów głodujących rezydentów i innych pracowników ochrony zdrowia – pisze Krzysztof Bukiel.

  • Sieć szpitali nie naprawi ochrony zdrowia

    Czy wprowadzenie rozwiązań promujących leczenie w placówkach szpitalnych, czyli najdroższy sposób opieki, zda egzamin?

  • Od czego zależy punkt widzenia

    Już niejednokrotnie ministrowi zdrowia przypominano, że gdy był prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej, domagał się dwóch średnich krajowych dla młodych lekarzy

  • Miał być hit, wyszedł...

    Powiedzieć – kit, to nic nie powiedzieć. „Botoks” Patryka Vegi miał obnażyć prawdę o polskiej służbie zdrowia. Miał być najbardziej prowokacyjnym filmem roku. Miał sprawić, że nagle wszyscy zrozumieją, że tak dalej być nie może.

  • Zdrowie, głupcze!

    Propagandowe podejście do sprawy, obliczone na doraźne korzyści i odpychanie od siebie rzeczywistych problemów na późniejszy czas, a także ucieczka od konfrontacji z merytoryczną krytyką i wsłuchiwanie się wyłącznie w głosy chwalców – to najbardziej charakterystyczne cechy stosunku obecnego rządu do problemów publicznej ochrony zdrowia – ocenia Krzysztof Bukiel.

  • Misja? Nie dla rządu

    Rząd, który każe szpitalom (i przychodniom) działać „dla misji” i nie przejmować się ekonomią ani rachunkiem zysków i strat, sam dla misji działać nie chce - pisze Krzysztof Bukiel.

  • Skąd wzięły się „dodatkowe” 3 mld zł?

    W tym roku udało się wygospodarować dodatkowe 3 mld zł na świadczenia zdrowotne – mówiła w czwartek premier Beata Szydło. Szefowa rządu zapomniała jednak dodać, że owe „dodatkowe” 3 mld zł pochodzą w całości z Narodowego Funduszu Zdrowia, a zmiany planu finansowego oraz uruchamianie rezerw NFZ w ostatnich latach były raczej regułą niż wyjątkiem.

  • Ziemia obiecana

    Wydawałoby się, że nastąpił długo oczekiwany przez nas przełom w traktowaniu po macoszemu systemu ochrony zdrowia, że wreszcie nastaną dobre dni dla pracowników, ale także i korzystających z ich pracy pacjentów. Wydawałoby się...

  • Czy ktoś powie: sprawdzam?

    Minister stwierdził niedawno, że „w służbie zdrowia można zauważyć zbyt wiele wolnego rynku”. Słysząc taką deklarację można by się spodziewać, że z ochotą spełni postulat OZZL, aby ograniczyć „wolny rynek” w postaci wolności gospodarczej lekarzy kontraktowych i objąć ich przepisami dotyczącymi czasu pracy - pisze Krzysztof Bukiel.

  • Historia polskiej transplantologii wg resortu zdrowia

    W ubiegłym roku po raz pierwszy w historii polskiej transplantologii przekroczono liczbę 100 przeszczepień serca – poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Wczytując się w opublikowany pod koniec tygodnia komunikat trudno oprzeć się wrażeniu, że według resortu zdrowia historia polskiej transplantologii sięga co najwyżej 2014 roku. Wszystko zaś, co było wcześniej, ginie w mrokach prehistorii.

  • Dał nam przykład maszynista?

    Piątek, ostatni weekend wakacji, czas wzmożonego ruchu na kolei. Maszynista pociągu relacji Szczecin-Suwałki zatrzymuje pociąg na stacji Tłuszcz, bo skończyła się jego 12-godzinna zmiana. W tym kontekście warto zapytać: dlaczego przyjęło się, że szpitale to miejsca, w których normą jest praca ponad siły?

  • Czas promocji ograniczony!

    Wiadomością ostatnich dni w ochronie zdrowia była zapowiedź przeznaczenia dodatkowych 2,8 mld złotych z budżetu państwa na publiczne lecznictwo. Można z tego wyczytać znacznie więcejm, niż się wydaje na pierwszy rzut oka - pisze Krzysztof Bukiel.

  • Pracodawcy RP: Reforma w proszku, a ma ruszyć za miesiąc

    Część przepisów jeszcze nie powstała, a szpitale muszą się przygotować do wielu zmian jednocześnie – taki jest obraz polskiego systemu zdrowia na miesiąc przed wejściem w życie tzw. sieci szpitali. Zdaniem Pracodawców RP uruchomienie nowego systemu należy przełożyć na bardziej odległy, bezpieczniejszy termin.

1695 artykułów - strona 40 z 85
O tym się mówi
  • Gazik na problemy
    Alarm dotyczący sytuacji krajowej chirurgii od lat jest stanem permanentnym. Czarę goryczy przelała decyzja NFZ ogłoszona pod koniec ubiegłego miesiąca dotycząca modyfikacji wyceny procedur chirurgicznych.
  • Nienależna refundacja? Sąd po stronie lekarza
    Co dalej z karami za tzw. nienależną refundację preparatu mlekozastępczego? MP.PL dotarło do wyroku, jaki zapadł w maju w Katowicach. Rzeczywiście, można go uznać za przełomowy.
  • Idealny system ochrony zdrowia nie istnieje
    Trudno bronić systemu, który się nie sprawdził, a niewątpliwie scentralizowany NFZ, z ogromnym przerostem kadr, które nie zawsze są wykwalifikowane we właściwym stopniu, nie spełnił oczekiwań właściwie nikogo – zaznacza dr Jerzy Piwkowski.