mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Opinie

  • Po co ludzie zostają ministrami (zdrowia)?

    Jak można zdecydować się na pełnienie tak odpowiedzialnej funkcji, zwłaszcza w tak trudnym momencie – nasilającego się kryzysu publicznej ochrony zdrowia – nie mając w zanadrzu przygotowanej wizji jej funkcjonowania i przemyślanego planu naprawy – zastanawia się Krzysztof Bukiel, przewodniczący OZZL.

  • Żeby było tak jak było

    Zmiana ministra zdrowia była po to, aby było tak jak było, ale żeby wydawało się, że jest inaczej – pisze Krzysztof Bukiel, przewodniczący OZZL.

  • Koniec złudzeń

    Dla rządu i jego politycznego zaplecza problemem nie jest źle działający i niesprawiedliwy dla wszystkich jego uczestników system ochrony zdrowia, tylko grupa lekarzy, która ten problem zidentyfikowała.

  • Gdzie pan premier ma sprawy ochrony zdrowia?

    Premier Morawiecki kierując rezydentów po raz kolejny do ministra zdrowia demonstracyjnie pokazuje, że priorytetowość spraw publicznej ochrony zdrowia jest w tym samym miejscu gdzie wcześniej – pisze Krzysztof Bukiel.

  • Pańszczyzna i medycyna

    To nie jest forma strajku. Jest to rodzaj buntu, trudno powiedzieć przeciw komu i przeciw czemu, ale coraz bardziej zaczyna on mieć charakter polityczny – we wtorkowy wieczór minister zdrowia Konstanty Radziwiłł był gościem TVP Info. Z „pasków” telewidzowie mogli się dowiedzieć, że lekarze protestują mimo otrzymania podwyżek.

  • Rok 2018. Co nas czeka?

    Co nowy rok przyniesie ochronie zdrowia, pracownikom systemu i pacjentom? Czy po – jak wszystko wskazuje – trudnym początku sytuacja się poprawi, czy też po dwunastu miesiącach po raz kolejny trzeba będzie stwierdzić: „Lepiej już było”?

  • Salto mortale ministra zdrowia

    Kiedy minister zorientował się, że państwo nie jest w stanie zapewnić ciągłości pracy szpitali w sytuacji, gdy lekarze nie chcą pracować ponad siły i rezygnują z klauzuli opt-out, oddał sprawę w ręce dyrektorów szpitali, nie ingerując w ogóle w sposób, w jaki oni to załatwią – pisze Krzysztof Bukiel.

  • Rok 2017. Między frustracją a nadzieją

    Kończący się rok aż skrzył od konfliktów wokół spraw związanych z ochroną zdrowia. Co z niego zapamiętamy? Czy był znacznie gorszy niż lata poprzednie, czy też przeciwnie – mimo wszystko, przyniósł nadzieję na przełom?

  • Kij w szprychy, czyli rezydenci do rezydencji!

    Protest głodowy rezydentów się wypalił i zakończył porażką, więc w kręgach totalnej opozycji postanowiono powetować sobie to niepowodzenie i zaangażować do nowego protestu również doświadczonych lekarzy. Tak uważa prof. Bogdan Chazan, który swoimi przemyśleniami podzielił się z czytelnikami „Naszego Dziennika”.

  • Przełomu raczej nie będzie

    Służba zdrowia jest pierwszym najważniejszym zadaniem - stwierdził premier Mateusz Morawiecki w expose. To pozytywne zaskoczenie, że zdrowie ma być priorytetem rządu - uważa dr Dobrawa Biadun, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

  • KE i NIK mówią jednym głosem

    Listopad przyniósł wiele ważnych informacji o systemie opieki zdrowotnej i jej finansowaniu w Polsce. Pochodzą one z dwóch źródeł. Pierwszym jest opracowany przez Komisję Europejską na podstawie danych OECD "Profil systemu ochrony zdrowia", pokazujący Polskę na tle 28 krajów UE i wskazujący kierunki transformacji systemowej. Drugie stanowi raport NIK o realizacji zadań NFZ w 2016 r.

  • Niezbywalne obowiązki

    Minister zdrowia jest zszokowany, że samorząd lekarski wspiera akcję ograniczania czasu pracy przez lekarzy do wymiaru kodeksowego. Prezes NRL przypomina, że to na urzędnikach spoczywa odpowiedzialność za taką organizację systemu, która zapewni pacjentom bezpieczeństwo.

  • Co zmiana premiera oznacza dla zdrowia?

    Zmiana premiera jest przesądzona, ale Beatę Szydło zastąpi nie Jarosław Kaczyński, a Mateusz Morawiecki – wynika z ostatnich przecieków z narad w kierownictwie Prawa i Sprawiedliwości, powtarzanych od poniedziałkowego wieczoru w mediach.

  • Ucho prezesa, czyli bajka o dobrym ministrze

    Nareszcie! Nareszcie problemy służby zdrowia dostały się na salony władzy. Choć konkretnie, to zaledwie do przedpokoju najważniejszego gabinetu Rzeczypospolitej. W najnowszym odcinku „Ucha prezesa” minister zdrowia Artur Barciś przychodzi do najważniejszej osoby w państwie z wielką prośbą. I jak prawdziwy minister odchodzi z...

  • Są powody do świętowania?

    Będzie 6 proc. PKB na zdrowie, i to bez dodatkowych obciążeń podatkowych i składkowych dla obywateli – cieszył się na Twitterze po decyzji Sejmu minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Czy aby na pewno są powody do radości?

  • MON podważa kierunek reformy służby zdrowia

    Minister obrony przyznaje, że prywatne podmioty, działające - jak się można spodziewać - „dla zysku”, są tańsze niż publiczna instytucja, która wykonuje identyczne zadanie. Może zatem myli się prezes PiS, a za nim – działający posłusznie – obecni reformatorzy publicznej ochrony zdrowia?

  • "Spełniliśmy odwieczne marzenie"

    – Rząd podjął historyczną decyzję o podniesieniu nakładów na służbę zdrowia do 6 proc. brutto. Dzięki tej decyzji rządu odwieczne marzenie środowisk medycznych i pacjentów staje się zagwarantowaną rzeczywistością – przekonywał dziennikarzy minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, podsumowując dwa lata swojego urzędowania.

  • Okiem prezesa

    Historia jest nauczycielką życia, a w kronikach można znaleźć niejedną wskazówkę, dotyczącą problemów zupełnie bieżących. Sięgnęliśmy i my do archiwów, do wydań „Gazety Lekarskiej” z lat 2004-2007, by sprawdzić, jak komentował sytuację w ochronie zdrowia i protesty lekarskie dr Konstanty Radziwiłł, lekarz rodzinny, prezes NRL.

  • Króliki jako tajna broń resortu

    3 miliony złotych z Narodowego Programu Zdrowia wyda MZ na kampanię dotyczącą zdrowia prokreacyjnego Polaków. Głównymi pozytywnymi bohaterami są króliki. To one, zdaniem Ministerstwa Zdrowia, powinny stanowić wzór zachowań prozdrowotnych, które służą posiadaniu potomstwa. Nie trzeba dodawać, że licznego.

  • Więcej na zdrowie, mniej na przywileje

    Proponujemy ponadpartyjne porozumienie o stopniowym zwiększaniu publicznych wydatków na zdrowie o 0,5% PKB rocznie kosztem ograniczenia przywilejów emerytalnych, rentowych i podatkowych - piszą dr Dobrawa Biadun, ekspertka Konfederacji Lewiatana, i Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

1695 artykułów - strona 39 z 85
O tym się mówi
  • Gazik na problemy
    Alarm dotyczący sytuacji krajowej chirurgii od lat jest stanem permanentnym. Czarę goryczy przelała decyzja NFZ ogłoszona pod koniec ubiegłego miesiąca dotycząca modyfikacji wyceny procedur chirurgicznych.
  • Nienależna refundacja? Sąd po stronie lekarza
    Co dalej z karami za tzw. nienależną refundację preparatu mlekozastępczego? MP.PL dotarło do wyroku, jaki zapadł w maju w Katowicach. Rzeczywiście, można go uznać za przełomowy.
  • Idealny system ochrony zdrowia nie istnieje
    Trudno bronić systemu, który się nie sprawdził, a niewątpliwie scentralizowany NFZ, z ogromnym przerostem kadr, które nie zawsze są wykwalifikowane we właściwym stopniu, nie spełnił oczekiwań właściwie nikogo – zaznacza dr Jerzy Piwkowski.