mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Opinie

  • Kurs kolizyjny

    Z jednej strony mamy pokazywane przez telewizję publiczną odtwarzanie posterunków policji, z drugiej – w zasadzie przemilczaną agonię kolejnych szpitali i przychodni – pisze Maciej Biardzki.

  • Łyżka dziegciu

    Zniesienie limitowania operacji zaćmy i badań obrazowych uznaje się za znaczne ułatwienie dostępu do świadczeń, w których istnieją dokuczliwe kolejki. Ale pewne rzeczy nie są tak oczywiste, jak by się mogło wydawać.

  • Równia pochyła

    Na wiosnę planowana jest kolejna demonstracja środowiska lekarskiego, a jesienią kolejna akcja wypowiadania klauzuli “opt out”. Nie stójmy z boku! Weźmy w nich udział! Nie pozwólmy się dalej oszukiwać! Weźmy los we własne ręce - apeluje Zdzisław Szramik, wiceprzewodniczący Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

  • Nie starczyło czasu

    W moim życiu jest tak, że na początku spotyka mnie sporo porażek i wszystko wygląda na to, że działanie skończy się spektakularną katastrofą. Jednak z biegiem czasu przychodzą sukcesy – mówił prof. Zbigniew Religa w wywiadzie-rzece, który przeprowadził Jan Osiecki. Człowiek z sercem w dłoni – tak zatytułowano książkę – odszedł 10 lat temu.

  • Ślepy zaułek diagnostyki bez limitów

    Tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny bez limitów – które od 1 kwietnia zapowiedziało MZ – nie poprawią sytuacji pacjentów. Będzie to kolejne dosypanie pieniędzy do źle funkcjonującego systemu, a przez to ich zmarnowanie – twierdzą Pracodawcy RP.

  • Pytania o Piątkę

    Jakie są źródła finansowania Nowej Piątki? Uszczelnienie NFZ – twierdzi w oficjalnych materiałach Kancelaria Premiera.

  • Na czym zależy Ministrowi Zdrowia?

    Chciałbym przypomnieć Panu pewne zdarzenie z przed kilku lat - pisze do ministra zdrowia Piotr Piotrowski, prezes Fundacji 1 Czerwca.

  • 6 proc. PKB. Fakty i mity

    „6 proc. PKB na zdrowie osiągniemy nie w 2024 roku, tylko dwa lata później”, posłowie, uchwalając ustawę, nie wiedzieli za czym głosują… Emocje wokół nakładów na ochronę zdrowia będą coraz gorętsze. Nie wszystkie informacje, pojawiające się w wypowiedziach publicznych, są jednak prawdziwe.

  • Ciszej nad tym priorytetem

    Wśród pięciu obietnic złożonych przez PiS podczas sobotniej konwencji rozpoczynającej kampanię do Parlamentu Europejskiego, próżno szukać tematu związanego z ochroną zdrowia.

  • Czas na rozjemców?

    Od kilku dni szpital im. Biziela w Bydgoszczy jest ciągle obecny w mediach. Nieważne jak mówią, byle mówili? Ta zasada dotyczy tylko celebrytów. Na pewno zaś nie dotyczy szpitali, menedżerów, kadry medycznej. Tymczasem zamiast zarządzania sytuacją kryzysową szpital wdrożył rozwiązania, przez które konflikt wymknął się spod kontroli - pisze Małgorzata Solecka.

  • Zdany na (nie)łaskę szefów

    Rozmowa w gabinecie „Biziela” to klasyczna próba sprowadzenia pracownika do parteru. Pokazania mu miejsca w szeregu i tego, że nie tylko skonfliktował się z dyrekcją, ale wystąpił przeciw pacjentom i przeciw swoim kolegom. Że został sam – komentuje Małgorzata Solecka.

  • Stachanowcy i prymusi cudzym kosztem

    Trudno zrozumieć i zaakceptować postawę dyrektorów, którzy „strugają bohaterów” i zamiast podjąć skuteczną walkę o poprawę sytuacji, podejmują desperackie działania, które mają ukryć dramat w szpitalach.

  • Dobrobyt obiecany

    Zapowiedzi ministra zdrowia brzmią dobrze, zwłaszcza dopóki nikt nie powie „sprawdzam”.

  • Wątpliwy sukces z niejasną przyszłością

    Pod koniec ubiegłego roku kreśliłem w dość czarnych barwach potencjalne skutki wprowadzenia norm zatrudnienia dla pielęgniarek. Dramat póki co nie wystąpił, czy jednak możemy spać spokojnie? – pisze Maciej Biardzki.

  • Zdrowie – razem czy osobno

    Rywalizacja między chorymi, jakkolwiek często absurdalna, pozbawiona racjonalnego uzasadnienia i często otwarcie szkodliwa, sporo mówi nam o świecie, w którym żyjemy. I to nie tylko na poziomie ochrony zdrowia.

  • Uczniowie jednego mistrza?

    Odbywają się kolejne dyskusje, z których nic nie wynika. Prowadzone są akademickie rozważania, bez żadnych wniosków. Tymczasem miesiące mijają, społeczeństwo raz po raz jest informowane o postępach debaty, a sprawy... idą starym torem - pisze Krzysztof Bukiel, przewodniczący OZZL.

  • Sławojka na fotokomórkę

    Cyfryzacja nie zastąpi odpowiednich nakładów na lecznictwo, nie zlikwiduje limitowania świadczeń, nie zwiększy liczby lekarzy, nie poprawi warunków leczenia, nie skróci kolejek – pisze przewodniczący OZZL Krzysztof Bukiel.

  • Niezauważalny

    0,4 proc. Tylu Polaków ocenia, że prof. Łukasz Szumowski jest najmocniejszym punktem rządu Mateusza Morawieckiego. Niewiele, zważywszy że ministrowi przez rok urzędowania udało się uniknąć większych błędów, a z sytuacjami kryzysowymi radził sobie sprawniej niż poprzednicy.

  • Kto ratuje życie?

    NFZ i budżet państwa wydaje na ratowanie życia i leczenie Polaków blisko tysiąc razy więcej niż WOŚP. A ludzie uważają, że to dzięki WOŚP szpital leczy i ratuje życia – ujawnił swoje przemyślenia na temat akcji Jerzego Owsiaka twórca popularnego komunikatora, potwierdzając znaną prawdę, że niektórzy ludzie nie potrafią korzystać z możliwości niezabierania głosu, jeśli nie mają nic mądrego do powiedzenia - komentuje Małgorzata Solecka.

  • Rok 2019. Co przyniesie?

    Kumulacja problemów kadrowych i finansowych w szpitalach. Eskalacja żądań płacowych pracowników systemu ochrony zdrowia. Pierwsza weryfikacja realności obietnic o zwiększeniu nakładów na zdrowie. To tylko niewielki wycinek tego, co przyniesie nadchodzący rok. Nudno z pewnością nie będzie. Zwłaszcza, że czekają nas podwójne wybory: europejskie i parlamentarne.

1695 artykułów - strona 34 z 85
O tym się mówi
  • Gazik na problemy
    Alarm dotyczący sytuacji krajowej chirurgii od lat jest stanem permanentnym. Czarę goryczy przelała decyzja NFZ ogłoszona pod koniec ubiegłego miesiąca dotycząca modyfikacji wyceny procedur chirurgicznych.
  • Nienależna refundacja? Sąd po stronie lekarza
    Co dalej z karami za tzw. nienależną refundację preparatu mlekozastępczego? MP.PL dotarło do wyroku, jaki zapadł w maju w Katowicach. Rzeczywiście, można go uznać za przełomowy.
  • Idealny system ochrony zdrowia nie istnieje
    Trudno bronić systemu, który się nie sprawdził, a niewątpliwie scentralizowany NFZ, z ogromnym przerostem kadr, które nie zawsze są wykwalifikowane we właściwym stopniu, nie spełnił oczekiwań właściwie nikogo – zaznacza dr Jerzy Piwkowski.