mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Opinie

  • Zgoda, która... nie buduje

    Zgoda polityków różnych ugrupowań co do wielu zasad funkcjonowania publicznej ochrony zdrowia istnieje już od wielu, wielu lat. Jej skutek jest jednak odwrotny do oczekiwanego.

  • Ręczne sterowanie

    Ministerstwo Zdrowia nie próbuje dociec, jakie są przyczyny danego problemu, nie proponuje rozwiązań, które by te przyczyny likwidowały, nie wprowadza mechanizmów samoregulacji, które zapobiegną pojawieniu się problemu w przyszłości.

  • Po wyborach, i co dalej?

    Łukasz Szumowski deklaruje, że jest gotowy do kontynuowania pracy w rządzie. Czy dostanie taką szansę? Jest to bardzo prawdopodobne, choć możliwe są też inne scenariusze.

  • Wybory 2019. PiS wygrywa, Konfederacja w Sejmie?

    Według sondaży wybory zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość. Skala zwycięstwa jest jednak mniejsza, niż można było się spodziewać – wszystko dlatego, że do Sejmu weszło pięć komitetów wyborczych. PiS nie dostanie więc premii takiej, jak cztery lata temu.

  • Zdrowie na fali, czyli o pożytkach braku raf

    Nikt nie może zarzucić ministrowi zdrowia braku aktywności medialnej. W środę – wywiad w Sygnałach Dnia. W czwartek – rozmowa w RMF FM. Różni prowadzący, diametralnie różne media. Różny przebieg rozmowy, choć wspólny mianownik: minister mówi o tym, o czym mówić chce. Trudnych pytań brak, lub prawie brak.

  • Gdzie znaleźć pieniądze

    Obserwując oceny na portalu, mam wrażenie, że poprzedni tekst spotkał się z pozytywnym odbiorem. Zachęciło mnie to, aby ten temat podrążyć i tym razem zająć się potencjalnymi źródłami zwiększenia przychodów systemu. A jak poprzednio napisałem – pieniędzy potrzeba sporo, bo nawet 40 miliardów złotych – pisze Maciej Biardzki.

  • Pakt dla Zdrowia, czyli zagraj w moją grę

    Cztery komitety wyborcze podpisały jedenastopunktowy „Pakt dla Zdrowia 2030”, zobowiązując się – mimo różnic programowych – do popierania wszystkich jego postanowień. Co to właściwie oznacza dla systemu ochrony zdrowia?

  • Porozmawiajmy o pieniądzach

    Słuchając zgiełku kampanii wyborczej nie sposób oprzeć się wrażeniu, że większość wypowiadających się na temat systemu opieki zdrowotnej nie do końca wie, o czym mówi. Dotyczy to ogromnej większości polityków, praktycznie wszystkich dziennikarzy, poza oczywiście branżowymi, ale też osób, które powinny odpowiadać za system opieki zdrowotnej.

  • Zła wróżba

    Rządzący wiedzą, jak ten system działa, ale celowo utrzymują te patologiczne „warunki określone przez państwo”. Dzięki nim bowiem mogą odgrywać rolę „dobroczyńców” , którzy od czasu do czasu obdarowują określone podmioty, zyskując tym samym wdzięczność pacjentów i pracowników.

  • Jak zabrać się za reformę zdrowia – komentarz BCC

    Entuzjazm reformatorski polegający na cząstkowym rozwiązywaniu problemów, nie tylko w ochronie zdrowia, i nagłaśnianiu wybranych osiągnięć ma długą historię w Polsce i okazał się być za każdym razem podejściem bardziej lub mniej chybionym.

  • Zdrowie w gąszczu słów

    Końcówka kampanii wyborczej zdaje się należeć do ochrony zdrowia. Tylko czy coś z tego wyniknie?

  • Ile „biedną Polskę” kosztuje lekarz?

    Stosunkowo biedna Polska zapłaciła za wykształcenie lekarzy dla bogatej Szwecji, bogatych Niemiec, bogatej Francji – powiedział premier Mateusz Morawiecki w sobotę w Lesznie. Padły też „wyliczenia”, ile Polska straciła przez emigrację lekarzy – ok. 25 miliardów złotych. Skąd taka kwota?

  • Przypowieść o priorytetach i wiarygodności

    Rząd rozgłaszał wkoło od lat, że jego priorytetem jest publiczna ochrona zdrowia i wzrost jej finansowania. I oto zdarzyło się nagle, że rząd stał się dysponentem odpowiedniej kwoty pieniędzy. Rząd nie przeznaczył ich na odpowiedni wzrost finansowania ochrony zdrowia, ale na inne, znacznie mniej ważne społecznie cele.

  • Wydatki na ochronę zdrowia w latach 1995–2050 w ujęciu globalnym – oszacowania Global Burden of Disease

    W niniejszej publikacji przedstawiono i omówiono wybrane wyniki badania Global Burden of Disease (GBD) dotyczące finansowania ochrony zdrowia w zakresie szacunków przeszłych, obecnych i przyszłych trendów wydatków na ochronę zdrowia do 2050 roku.

  • Toksyczna mieszanka

    Ustawa o wynagrodzeniach minimalnych pracowników medycznych, porozumienia ministra z poszczególnymi grupami zawodowymi, decyzje rządu dotyczące płacy minimalnej – każdy z tych czynników osobno niesie dla systemu określone konsekwencje finansowe. Połączone, przy praktycznie żadnym wzroście finansowania, stanowią toksyczną mieszankę i mogą się okazać wręcz zabójcze.

  • Zdrowie wspólnej troski

    Jeszcze nie tak dawno narzekałem, że od momentu spektakularnego protestu lekarzy-rezydentów nic oddolnego, oryginalnego, ani angażującego wokół ochrony zdrowia się nie dzieje. Tymczasem trwa niemal pod każdym względem świetnie pomyślana i zorganizowana kampania „Polska to chory kraj”.

  • Hattrick... do własnej bramki

    Zdarza się nieraz w piłce nożnej, że któryś z zawodników tak się zapamięta w dryblowaniu, że w końcu się pogubi i straci piłkę. Mówi się wtedy, że piłkarz „się zakiwał”. Niekiedy taki piłkarz „zakiwa się” tak mocno, że pomylą mu się kierunki i strzeli gola nie przeciwnikowi, ale do własnej bramki. Takie coś zdarzyło się prezesowi PiS - pisze przewodniczący OZZL Krzysztof Bukiel.

  • Zdrowie w programie PiS

    W weekend Prawo i Sprawiedliwość opublikowało obszerny program wyborczy 2019 – w tym swoje propozycje dla ochrony zdrowia na kolejne cztery lata.

  • Strzał w kolano, czyli co wchodzi w grę

    Są kraje, w których politycy korzystają z systemu ochrony zdrowia na ogólnych zasadach i są takie, w których twierdzą, że tak robią. Są takie, w których korzystanie z prywatnej ochrony zdrowia jest wyborem wyłącznie bardzo bogatych i są takie, w których z prywatnych świadczeń trzeba skorzystać, jeśli się chce ocalić życie, zdrowie lub sprawność. I jest Polska, zdiagnozowana przez lekarzy jako chory kraj.

1695 artykułów - strona 30 z 85
O tym się mówi
  • Gazik na problemy
    Alarm dotyczący sytuacji krajowej chirurgii od lat jest stanem permanentnym. Czarę goryczy przelała decyzja NFZ ogłoszona pod koniec ubiegłego miesiąca dotycząca modyfikacji wyceny procedur chirurgicznych.
  • Nienależna refundacja? Sąd po stronie lekarza
    Co dalej z karami za tzw. nienależną refundację preparatu mlekozastępczego? MP.PL dotarło do wyroku, jaki zapadł w maju w Katowicach. Rzeczywiście, można go uznać za przełomowy.
  • Idealny system ochrony zdrowia nie istnieje
    Trudno bronić systemu, który się nie sprawdził, a niewątpliwie scentralizowany NFZ, z ogromnym przerostem kadr, które nie zawsze są wykwalifikowane we właściwym stopniu, nie spełnił oczekiwań właściwie nikogo – zaznacza dr Jerzy Piwkowski.