mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Opinie

  • Barometr epidemii (11)

    Jeśli ktoś nie będzie trzymał się zasad bezpieczeństwa, więcej nie wejdzie na stadion – mówił niedawno prezes PZPN Zbigniew Boniek. Już w pierwszym meczu Ekstraklasy kibice przetestowali cierpliwość działaczy i inspekcji sanitarnej. Polska jako jeden z pierwszych krajów odmroziła trybuny – i obyśmy tego nie żałowali.

  • Pożar, bakterie i rak korupcji

    Kiedy prasa kłania się władzy, władza gnębi obywateli. W każdym kraju – mówi jeden z głównych bohaterów filmu dokumentalnego „Collective”. Colectiv to nazwa bukareszteńskiego klubu muzycznego, w którym jesienią 2015 roku, podczas koncertu, wybuchł pożar. „Collective” zaś to film o tym, że korupcja zabija skuteczniej niż ogień. Zwłaszcza – korupcja w ochronie zdrowia.

  • Barometr epidemii (10)

    Niemal wszystkie kraje UE szczyt pierwszej fali zakażeń mają za sobą. Niestety ECDC do wyjątków zaliczyła Polskę (i Szwecję). Są powody do niepokoju, zważywszy na to, że znacząca część Polaków zachowuje się tak, jakby wirus zniknął.

  • Sto dni z koronawirusem

    Od momentu potwierdzenia pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem mija właśnie sto dni. Czego się dowiedzieliśmy – o nowym patogenie, o sobie, możliwościach systemu ochrony zdrowia? Jakie wnioski wyciągnęliśmy i wyciągamy z epidemii?

  • Finansowanie usług medycznych w systemie całkowicie prywatnej opieki medycznej

    Czy efektywne funkcjonowanie takiego systemu jest możliwe?

  • Barometr epidemii (9)

    Polska w zasadzie pokonała pandemię, choć naszym sukcesem jest wypłaszczenie krzywej zachorowań tak, że szczyt będzie się ciągnął może i do jesieni. Że w przekazie premiera Mateusza Morawieckiego z mijającego tygodnia jest sprzeczność? Na pewno nie pierwsza, jaką Polacy usłyszeli na temat koronawirusa. Brak logiki? Tylko pozorny.

  • Milion testów. Sukces?

    Polska pod względem ogólnej liczby testów plasuje się na 15. miejscu w świecie. Sukces? Dużo słabsze, zaledwie 59. miejsce zajmujemy, gdy przeliczymy liczbę testów na milion mieszkańców.

  • Nasz system zapewnia najdroższe zabiegi, ale nie zapewnia podstawowej opieki

    Polski system to paradoks: trudno dostać się do specjalisty, ale gdzieniegdzie bez problemu można otrzymać skomplikowaną terapię. Reforma systemu musi pociągnąć za sobą nie tylko dofinansowanie, lecz także zmianę całości z uwzględnieniem nierówności społecznych. Wprowadzenie konkurencyjności sprawiło, że dyrektorzy szpitali stali się de facto rywalami w walce o zasoby.

  • Barometr epidemii (8)

    W przestrzeni otwartej zrzucamy maski, zachowując dystans. Galopujące odmrażanie w obszarze kontaktów społecznych u dużej części epidemiologów i wirusologów budzi mieszane uczucia, z przewagą obaw.

  • Fake newsy za publiczne pieniądze?

    Telewizja publiczna zaprosiła do dyskusji na temat pandemii socjologa, lekarza... i znanego windsurfera. Rozmowę prowadzono tak, że możliwe stało się nie tylko głoszenie bzdur, ale również pomawianie lekarzy o korupcję.

  • Barometr epidemii (7)

    Zamiast krzywej Gaussa postrzępione zęby rekina – tak wygląda wykres epidemii koronawirusa w Polsce. Liczba zakażeń, choć w porównaniu z wieloma krajami Europy Zachodniej ciągle nieduża, nie maleje.

  • Między zaufaniem a hejtem

    Nietrafione i niegospodarne zakupy. Nepotyzm. Powiązania biznesowe z podejrzanym o stworzenie potężnej piramidy finansowej. Powiedzieć, że minister zdrowia w ostatnich dniach nie ma dobrej prasy, to nic nie powiedzieć. Ale brak dobrej prasy nie musi przełożyć się na realne kłopoty. I nic nie wskazuje, by się przełożył.

  • Barometr epidemii (6)

    Instytucje odpowiedzialne za zwalczanie epidemii, rzucając wszystkie siły na Śląsk przyznały, że ograniczanie dostępności do testów nie jest właściwą strategią walki z koronawirusem.

  • Niemożliwe? Możliwe!

    Właściwym nie jest pytanie, czy zasada: „jeden lekarz – jeden etat za 16750 PLN” jest możliwa do wprowadzenia, ale w jaki sposób ją wprowadzić. Oczekiwałbym, że stanie się to elementem szerszego planu budowy racjonalnego, wydolnego systemu – pisze Krzysztof Bukiel.

  • Afera, której nie było?

    MZ kupiło bezużyteczne maseczki za 5 mln zł. Zarobił znajomy ministra zdrowia! – grzmi „Gazeta Wyborcza”. Tekst ma uderzyć w Łukasza Szumowskiego i jego zastępcę. Tymczasem pokazuje jedynie (a może aż), jak ogromny chaos panował w marcu, gdy weszliśmy w epidemię COVID-19.

  • Barometr epidemii (5)

    O tym, czym kończą się zaniedbania w dostępności testów, dobitnie świadczy przykład Śląska.

  • Górnicy będą mieć testy przesiewowe

    Przy kopalniach będą prowadzone badania przesiewowe dla górników w kierunku koronawirusa. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że będzie ich wykonywać ok. tysiąca dziennie. A co z personelem medycznym?

  • Co wynika z debaty, czyli nieodbycie wyborów

    Wtorkowy wieczór w TVP to namacalny dowód, jakie miejsce w debacie publicznej zajmuje ochrona zdrowia i jej problemy. W dobie epidemii cisza wokół tematów zdrowotnych, które w debacie prezydenckiej zaledwie przemknęły między innymi, brzmiała niczym dzwon Zygmunt.

  • Pandemia – lider musi wiedzieć

    Gdy wirus SARS-CoV2 pojawił się w Polsce i mieliśmy pierwsze zachorowania, ministra zdrowia można było chwalić za styl komunikacji. Dziś po tym, co było mocną stroną, nie ma śladu. Zaniepokojenie i brak wiedzy to nie są cechy lidera, przy którym społeczeństwo może czuć się bezpiecznie.

  • Barometr epidemii (4)

    Przepis nakazujący Polakom zakrywanie nosa i ust w przestrzeni publicznej jest w praktyce martwy – o czym można się łatwo przekonać wychodząc na spacer.

1695 artykułów - strona 26 z 85
O tym się mówi
  • Gazik na problemy
    Alarm dotyczący sytuacji krajowej chirurgii od lat jest stanem permanentnym. Czarę goryczy przelała decyzja NFZ ogłoszona pod koniec ubiegłego miesiąca dotycząca modyfikacji wyceny procedur chirurgicznych.
  • Nienależna refundacja? Sąd po stronie lekarza
    Co dalej z karami za tzw. nienależną refundację preparatu mlekozastępczego? MP.PL dotarło do wyroku, jaki zapadł w maju w Katowicach. Rzeczywiście, można go uznać za przełomowy.
  • Idealny system ochrony zdrowia nie istnieje
    Trudno bronić systemu, który się nie sprawdził, a niewątpliwie scentralizowany NFZ, z ogromnym przerostem kadr, które nie zawsze są wykwalifikowane we właściwym stopniu, nie spełnił oczekiwań właściwie nikogo – zaznacza dr Jerzy Piwkowski.