mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Opinie

  • Nasze składki, ich szpitale

    Premier Donald Tusk ujął się w sprawie abonamentu za rencistami, emerytami i bezrobotnymi. Czy szef rządu sądzi, że na leczenie w prywatnych szpitalach będzie ich stać?

  • Etyka i "etyka"

    Etyka, jako pojęcie, towarzyszyła mi już od pierwszego roku studiów medycznych. Już najmłodszym adeptom medycyny wtłaczano do głów, że ten zawód jest nierozerwalnie związany z etyką, rozumianą jako wyższa forma (może nawet najwyższa) moralności.

  • Nóż w plecy

    Refleksje na temat reformy usług medycznych autorstwa PO

  • Menedżer zamiast lekarza

    Od jakiegoś czasu mówi się, że aby przeprowadzić reformę systemu ochrony zdrowia, musimy osiągnąć dno. Znaleźć się w sytuacji, gdy nikt już nie będzie miał wątpliwości, że funkcjonujący system się załamał.

  • Kartuzy

    Zapraszamy na kilka słów refleksji związanej ze śmiercią niemowlaka nie przyjętego w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym Szpitala Powiatowego im. dr. A. Majkowskiego w Kartuzach...

  • Przekleństwo dla chorych
    Praca zmianowa lekarzy

    W niektórych szpitalach lekarze od kilku lat pracują w systemie zmianowym i niektórzy z nich wyrażają z tego powodu zadowolenie. Bierze się ono stąd, że do wynagrodzenia zasadniczego wliczona im została tzw. "średnia dyżurowa", omijają ich wyczerpujące 16- i 24-godzinne dyżury, do pracy przychodzą tylko kilkanaście razy w miesiącu, a po zmianie mają jedną lub półtorej doby czasu wolnego.

  • Totalny chaos i bezprawie związane z czasem pracy

    Wypoczynek po dyżurze stał się karą za dyżur, a dyżur stał się uzupełnieniem brakujących godzin etatowych.

  • Szpital w powiecie - powiatowy czy niekoniecznie?

    Starostowie niezmiennie od lat opowiadają się za reformą systemu i sposobu finansowania ochrony zdrowia w Polsce. Jednocześnie są przeciwni projektom wyłączenia samorządu powiatowego z grona podmiotów będących organem założycielskim dla szpitali.

  • 3 000 zł więcej dla posła czy 2 średnie krajowe dla rezydenta?

    "Od nowego roku posłowie zafundowali sobie podwyżki. I to nie byle jakie – po 3 000 złotych na głowę. Nie da się ukryć, że jest to więcej niż zarabia znaczna część Polaków" - głosi pierwsze wydanie "Faktu" w 2008 r. O  takich pieniądzach od lat mogą tylko pomarzyć lekarze rezydenci! Czy jest to sytuacja normalna?

  • PO co nam pani Kopacz? PO nic

    Wychwalana początkowo przez naiwnych lekarzy pani Kopacz (PO, minister zdrowia) wyjaśniła w TVN24, że płacimy jej za nic. Czy opłacany przez nas pan Tusk (PO, premier) wyrzuci ją z pracy i zaoszczęci trochę naszego grosza?

  • Na karuzeli poglądów

    Nowe normy czasu pracy lekarzy - za rok, za sześć miesięcy, 1 stycznia. Funduszowi Pracy – nie, Funduszowi Pracy – tak, Funduszowi Pracy – znów nie...

  • W poszukiwaniu konkretów

    W połowie przyszłego roku świadczenia medyczne przestaną być limitowane. Czy to możliwe? Szefowa resortu zdrowia Ewa Kopacz twierdzi, że owszem. Ale póki co trzeba wierzyć na słowo nowej pani minister, bo wiarygodnie brzmiącej argumentacji publicznie nie przedstawiła. Opozycja parlamentarna oraz większość ekspertów ds. ekonomiki ochrony zdrowia do zapewnień szefowej resortu podchodzi sceptycznie, ale są i tacy, którzy uważają, że teza postawiona przez Ewę Kopacz nie jest pozbawione racjonalnych podstaw.

  • Dyżury do muzeum?

    Zlikwidować dyżury? Dać lekarzom zarobić w dzień według ich aspiracji, i nie gnać do roboty w nocy? No, o to by właśnie chodziło! Dzięki!

  • KRUS, czyli obywatele nierówno traktowani

    Składka na ubezpieczenie zdrowotne rolników zależy od ceny kwintala żyta. Niestety, cena żyta spada, a koszty opieki zdrowotnej rosną – pisze rzecznik praw obywatelskich.

  • Kodeksy etyczne nie mogą wyłączać prawa do krytyki

    Dyskusja nad kondycją ochrony zdrowia nie może być tłumiona, a dostęp do głosu i dostęp do informacji powinien w niej być równy dla wszystkich: lekarzy i nieprofesjonalistów.

  • Religa swoje, Sośnierz swoje

    System jest nieszczelny; pieniądze wyciekają bokami; cierpią na tym pacjenci – regularnie słowa te padają z ust różnych decydentów. Co w związku z tym należy zrobić? To proste – uporządkować! Jak? Korci, żeby powiedzieć – nie wiadomo...

  • Nie wolno upokarzać pacjentów

    Lekarz, specjalista, pielęgniarka, pracujący w polskich szpitalach i klinikach, zarabiają mniej niż murarz, tynkarz, cykliniarz, malarz pokojowy.

  • Reforma służby zdrowia - dekalog

    Nie mamy do czynienia z kryzysem systemu ochrony zdrowia, gdyż nie może być w kryzysie coś, co nie istnieje. Ale jeżeli politycy, instytucje państwa i media w tej dziedzinie nie przeprowadzą fundamentalnych decyzji ustrojowych, obecny stan będzie przejawem kryzysu samej demokracji! - pisze rzecznik praw obywatelskich.

  • Szpital to nie fabryka aut

    Nigdzie na świecie nie dowiedziono, że w opiece medycznej prywatne jest lepsze od publicznego.

1695 artykułów - strona 82 z 85
O tym się mówi
  • Gazik na problemy
    Alarm dotyczący sytuacji krajowej chirurgii od lat jest stanem permanentnym. Czarę goryczy przelała decyzja NFZ ogłoszona pod koniec ubiegłego miesiąca dotycząca modyfikacji wyceny procedur chirurgicznych.
  • Nienależna refundacja? Sąd po stronie lekarza
    Co dalej z karami za tzw. nienależną refundację preparatu mlekozastępczego? MP.PL dotarło do wyroku, jaki zapadł w maju w Katowicach. Rzeczywiście, można go uznać za przełomowy.
  • Idealny system ochrony zdrowia nie istnieje
    Trudno bronić systemu, który się nie sprawdził, a niewątpliwie scentralizowany NFZ, z ogromnym przerostem kadr, które nie zawsze są wykwalifikowane we właściwym stopniu, nie spełnił oczekiwań właściwie nikogo – zaznacza dr Jerzy Piwkowski.