mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Opinie

  • Wojna o leki, czyli harmonizacyjne fałsze

    Proces harmonizacji ma dowieść, że leki są bezpieczne i skuteczne, a zatem bez wątpienia jest korzystny dla pacjentów – przekonują pani adwokat Paulina Kieszkowska-Knapik oraz aplikantka radcowska Natalia Łojko

  • Do października szpitale mogą rozliczać się z NFZ ryczałtem

    Od miesiąca szpitale grupują świadczenia zdrowotne na podstawie nowego systemu tzw. jednorodnych grup pacjentów (JGP). Obawiają się jednak, że niewłaściwe przypisanie pacjenta do jednej z 472 grup spowoduje, że stracą na tym finansowo. Według nich wartość kontraktów z NFZ może się zmniejszyć nawet o 20-30 proc. Fundusz uważa, że to niemożliwe.

  • Kuszenie VAT-em

    "Dziennik'' wrabia Platformę, czy Platforma "Dziennik"? O planach Platforma Obywatelskiej, która nie będąc w stanie przełamać prezydenckiego weta zamierza rządzić rozporządzeniami.

  • Kurs na weto

    Rozpoczęły się parlamentarne wakacje. Ostatniego dnia rządząca koalicja wybroniła minister Ewę Kopacz od dymisji. Pani minister nie mogła się nachwalić, czego to nie zrobiła dla poprawy ochrony zdrowia i czego to jeszcze nie zrobi.

  • Służba zdrowia bez rewolucji

    Podstawowa opieka zdrowotna w Polsce jest w wielkim stopniu sprywatyzowana. Natomiast niepokojące sygnały dotyczą źle zarządzanych placówek publicznych – pisze minister zdrowia Ewa Kopacz.

  • Jak naprawić służbę zdrowia

    Działania ekipy rządzącej w zakresie systemu ochrony zdrowia pogłębiają jego anarchizację. Uważamy zatem, że odpowiedzialna opozycja powinna przedstawić własną, spójną i realistyczną wizję zmian – piszą Ludwik Dorn, Marek Balicki i Zbigniew Religa.

  • Co z tą polską kardiologią?

    Z przykrością zapoznałem się z artykułem "Europejski ranking: w kardiologii Polska na szarym końcu" przedstawiającym wyniki rankingu opieki kardiologicznej - Euro Consumer Heart Index w 29 państwach europejskich, który został zamieszczony w wydaniu "Rzeczpospolitej" z dnia 4 lipca 2008, a następnie omówiony m.in. w serwisie informacyjnym "Medycyny Praktycznej".

  • Podstawowa opieka zdrowotna
    Próba raportu

    Podstawowa opieka zdrowotna, a ściślej lekarze w niej zatrudnieni, to nasza zawodowa wizytówka. W końcu dorosły człowiek trafia do szpitala czy specjalisty nie tak znowu często.

  • W Unii ochrona zdrowia nie musi znać granic

    Wydatki na transgraniczną opiekę zdrowotną stanowią dziś jedynie 1% łącznych wydatków publicznych na ochronę zdrowia w Europie. Badania wskazują, że pacjenci zainteresowani są leczeniem możliwie jak najbliżej miejsca zamieszkania, aby zmniejszyć dezorganizację w swoim życiu oraz być blisko swoich rodzin. Tak więc spekulacje o "turystyce medycznej", którą może spowodować wdrożenie dyrektywy, są całkowicie nieuzasadnione.

  • Czy dzielić NFZ ?

    Nie dzielić, lecz pozwolić na działanie prywatnych Funduszy.

  • Jeszcze bielsze miasteczka (po roku od strajku pielęgniarek)

    Po roku od dramatycznej decyzji pielęgniarek, które przez 27 dni mieszkały w namiotach "białego miasteczka" na ulicy przed siedzibą szefa rządu, nie zmieniło się nic. Wszystkie postulaty sprzed roku pozostają aktualne.

  • NFZ musi płacić też za drogie leki

    W Polsce stosowane mogą być tylko leki bezpieczne i skuteczne. Jednak kryteria, jakimi resort zdrowia kieruje się przy budowaniu list leków refundowanych, nie są już tak proste i przejrzyste. Z tego powodu na wykazach wciąż znajdują się leki, z których lekarze od dawna w ogóle nie korzystają.
    O liście leków refundowanych rozmawiają Marek Balicki, Andrzej Sośnierz, Artur Fałek, Konstanty Radziwiłł,Paweł Sztwiertnia, Wojciech Kuźmierkiewicz.

  • Pora na rozpoczęcie dyskusji o ochronie zdrowia

    NAJWYŻSZY CZAS powiedzieć NON POSSUMUS! NIE MA ŻADNEJ CUDOWNEJ DROGI na skróty! Warunkiem podjęcia optymalnej decyzji (najlepszej ze względu na obrane kryteria) jest utworzenie pola możliwych rozwiązań. MAJWAŻNIEJSZE JEST, aby wybrane w wyniku dyskusji były spójne. Mam na myśli dyskusję, a nie oskarżanie się polityków różnych opcji, kto zrobił mniej, a kto więcej. Ten chocholi taniec trwa już o wiele za długo i prawie nikt z polityków nie czuje wyrzutów sumienia, że w prawie 20 lat od rozpoczęcia tzw. transformacji w Najjaśniejszej Rzeczypospolitej wysoko-wykwalifikowani lekarze zarabiają mniej niż wysoko-wykwalifikowani spawacze TIG.

  • Polska Partia Znachorów

    Co różni osiągnięcia PiS i PO w zakresie ochrony zdrowia? PiS przez kilkanaście miesięcy swoich rządów nie mógł się zdecydować, jaki pomysł na zmiany ma wybrać. Natomiast Platforma chciałaby zrealizować wszystkie pomysły naraz i to natychmiast. Efekt jest podobny. Tak naprawdę nie dzieje się nic.

  • Gra w zdrowie

    Chyba już wszyscy zdążyli się przyzwyczaić, że jeśli coś w zdrowiu może pójść źle, to pójdzie. Takie nasze prawo Murphy'ego.

  • Wykop minister Kopacz

    Reforma służby zdrowia przerosła kabaret

  • Ochrona zdrowia czy sprzedaż świadczeń (spojrzenie klinicysty)

    Nie pamiętam, aby kiedykolwiek dyskusja na temat działalności i reformy ochrony zdrowia wiązała się tematycznie z problemem "Czego oczekuje chory, czego oczekuje społeczeństwo i jakie są możliwości realizacji tych oczekiwań". Być może przeoczyłem też dyskusje i rozważania na temat etycznych aspektów i granic proponowanych reform.

  • Ratowanie służby zdrowia czy skok na kasę

    Co się kryje za prywatyzacją szpitali Ktoś chce na tym zarobić – straszy opozycja. Samorządy liczą, że placówki przestaną się zadłużać. "Rz" odpowiada na najważniejsze pytania związane z przekształceniami.

  • Straszenie Polaków prywatyzacją to oszustwo

    Forma własności placówki medycznej w gruncie rzeczy nie jest wcale najważniejszym elementem odpowiedzialności władz publicznych za opiekę zdrowotną. Musimy zdawać sobie sprawę, że państwo ma konstytucyjny obowiązek zagwarantowania obywatelom tej opieki, i to państwo decyduje o sposobie realizacji świadczeń medycznych. Czy będą one oferowane w placówce prywatnej czy w publicznej - jest sprawą drugorzędną - pisze w "Dzienniku" prof. Marek Safjan.

1695 artykułów - strona 81 z 85
O tym się mówi
  • Gazik na problemy
    Alarm dotyczący sytuacji krajowej chirurgii od lat jest stanem permanentnym. Czarę goryczy przelała decyzja NFZ ogłoszona pod koniec ubiegłego miesiąca dotycząca modyfikacji wyceny procedur chirurgicznych.
  • Nienależna refundacja? Sąd po stronie lekarza
    Co dalej z karami za tzw. nienależną refundację preparatu mlekozastępczego? MP.PL dotarło do wyroku, jaki zapadł w maju w Katowicach. Rzeczywiście, można go uznać za przełomowy.
  • Idealny system ochrony zdrowia nie istnieje
    Trudno bronić systemu, który się nie sprawdził, a niewątpliwie scentralizowany NFZ, z ogromnym przerostem kadr, które nie zawsze są wykwalifikowane we właściwym stopniu, nie spełnił oczekiwań właściwie nikogo – zaznacza dr Jerzy Piwkowski.