mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Opinie

  • Bądźcie zdrowi!

    Kiedy padnie na placu boju kolejny minister, zastanowić się należy, czy nie czas, aby jego następcą został tym razem nie lekarz, a pacjent? Może on będzie wiedział lepiej, co zrobić, by system sprawnie zadziałał – dla dobra chorych.

  • Demokracja na pokaz - konsultacje społeczne w Polsce w porównaniu do Wielkiej Brytanii

    Rząd Wielkiej Brytanii upublicznił projekt ustawy zdrowotnej w grudniu 2010 r. – dwa lata przed planowanym wprowadzeniem zmian. Wejście w życie ustawy planuje się na 1 stycznia 2014. W Polsce Ministerstwo Zdrowia na zgłaszanie uwag w ramach konsultacji społecznych do projektu nowej ustawy refundacyjnej przeznaczyło jeden miesiąc od 9 września 2010 r. do 9 października 2010 r., przy czym ustawa weszła w życie już 1 stycznia 2012 r.

  • Pacjenci krytycznie o stanie ochrony zdrowia

    W związku ze Światowym Dniem Chorego Stowarzyszenie Pacjentów Primum Non Nocere przedstawiło ocenę sytuacji pacjenta w systemie ochrony zdrowia. "Społeczeństwo ma utrudniony dostęp do leczenia finansowanego ze środków publicznych" - czytamy w stanowisku opublikowanym na stronie Stowarzyszenia.

  • Czy eWUŚ rzeczywiście da się lubić?

    Jak na razie - z punktu widzenia pacjenta nowy system jest rzeczywiście rewelacyjny. W placówkach służby zdrowia nie trzeba przedstawiać żadnych dokumentów uprawniających do bezpłatnych świadczeń, a w przypadku negatywnej weryfikacji w systemie eWUŚ wystarczy tylko wypełnić złożyć oświadczenie. A dlaczego na razie? Już wkrótce zaczną to odczuwać pacjenci, którzy złożyli takie oświadczenia i NFZ zacznie ich sprawdzać.

  • "DGP": Informatyzacja jako narzędzie totalnej kontroli

    Psycholog ekonomii Tim Clapham opisuje w "Dzienniku Gazecie Prawnej" kłopoty Wielkiej Brytanii z wielkimi projektami informatycznymi i zastanawia się, jaka z nich płynie lekcja dla Polski. Jednym z przykładów, które podaje, jest informatyzacja ochrony zdrowia.

  • Cichocka: Resort musi rozsądniej wydawać pieniądze

    Ważniejsze od widowiskowych afer są mechanizmy powodujące, że pieniądze, których tak dramatycznie brakuje na leczenie, łatwo przeciekają do producentów sprzętu – pisze w "Gazecie Wyborczej" Elżbieta Cichocka.

  • Po reformie NFZ wiele będzie zależało od wojewodów

    Utrzymywanie molocha i monopolisty, jakim od 2003 roku stał się Fundusz, nie ma dalszego uzasadnienia – pisze w "Dzienniku Gazecie Prawnej" Dominika Sikora, komentując plany likwidacji Centrali NFZ.

  • Intensywna terapia interdyscyplinarna – opinia intensywisty z Kanady

    Rozwiązania uważane za oczywiste w jednym kraju bywają (przynajmniej czasowo) krytykowane w innym. Przede wszystkim dla dobra pacjentów warto spojrzeć na inne rozwiązania bez uprzedzeń i z góry określonych wniosków – pisze prof. Roman Jaeschke.

  • Minister zostaje, problemy też

    Zgodnie z przewidywaniami Sejm odrzucił wniosek o wotum nieufności dla ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza. Zdaniem wnioskodawców szef resortu prowadzi "fatalną politykę zdrowotną", ale sami nie przedstawili swojej recepty na poprawienie kondycji ochrony zdrowia w Polsce.

  • Jak koalicja broniła ministra Arłukowicza?

    Ministra bronili zgodnie przedstawiciele klubów Platformy i PSL-u, głównie przy pomocy stwierdzenia, że ta koalicja przeznacza o wiele więcej środków na opiekę zdrowotną, niż było to w okresie rządów PiS (choć ilość środków w NFZ rośnie przecież proporcjonalnie do wzrostu funduszu płac wypłacanych pracownikom), a także argumentów w stylu, że za rządów PiS-u, było jeszcze gorzej w ochronie zdrowia.

  • Taniec z gwiazdami

    Co kilka tygodni pojawiają się w prasie doniesienia o inicjatywach polityków roztaczających wizje naprawcze w ochronie zdrowia, podsumowujące ostatnie 6, 10, 20 lat...

  • Działalność Owsiaka pokazuje, w jak złym stanie jest służba zdrowia

    W niedzielę, 13 stycznia, już po raz XXI, Jerzy Owsiak przeprowadził akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc dzieciom, i po raz pierwszy dla pacjentów w podeszłym wieku.

  • Sprytne. Ale za grosz wstydu

    To przykre, że muszę zajmować się takimi sprawami... Ale proszę mi nie opowiadać, że kampania przeciw doktorowi Garlickiemu, istnemu artyście transplantacji, wzięła się z idei polowania na handel szpitalny ludzkimi częściami zamiennymi.

  • Służba zdrowia na zakręcie

    Zupełnie powszechna i bezpłatna służba zdrowia to niespełnione marzenie, utopia. Ale dostępność usług medycznych to pewien cywilizacyjny standard. Nie pozwólmy upaść zbyt wielu szpitalom.

  • Nieleczone dzieci to hańba III RP

    Źle dzieje się w polskiej służbie zdrowia, choć słowo "źle" nie jest w tym przypadku odpowiednie. To katastrofa, sytuacja wyjątkowa i niespotykana w powojennej Polsce.

  • "Czas najwyższy napisać nową ustawę o refundacji leków"

    Znieść przepisy różnicujące odpłatność pacjentów za leki i zlikwidować stuprocentową odpłatność za leki przez osoby objęte ubezpieczeniem zdrowotnym - postuluje na łamach "Rzeczpospolitej" dr Ireneusz Kwiatkowski, ekonomista związany z Zachodniopomorską Szkołą Biznesu w Szczecinie.

  • Bugaj: Służba zdrowia albo bezpłatna, albo dostępna

    Budżetowe finansowanie nie gwarantuje niestety presji na efektywność, a nie jest prawdą, że nie można oszczędzać na zdrowiu. Jest to niestety całkowicie nieuchronne, tyle że można to robić głupio lub rozsądnie - pisze na łamach "Dziennika Gazety Prawnej" ekonomista Ryszard Bugaj.

  • Dlaczego pieniądze nie idą za pacjentem

    Hasło, które przewodziło reformie służby zdrowia w końcu lat 90., że pieniądze będą szły za pacjentem, byłoby uzasadnione, gdyby rzeczywiście w ochronie zdrowia funkcjonowała zasada popytu i podaży. Mam wrażenie, że to nie jest czysty rynek i nie można stawiać sprawy w ten sposób tak do końca, na 100%.

  • Żakowski: Arłukowicz pogłębia chaos, by nie narazić się na zarzut bezczynności

    "Nie do wiary że minister Arłukowicz chce zdecentralizować NFZ. Skąd mu się to wzięło jesienią 2012 r.? Piętnaście lat temu hasło: "Ludzie w Kłodzku lepiej wiedzą, czego im potrzeba, niż urzędnicy w Warszawie", brzmiało wiarygodnie. Dziś jest to oczywista demagogia władzy, która sobie nie radzi, więc rozpaczliwie próbuje zrzucić odpowiedzialność na innych – pisze Jacek Żakowski w "Gazecie Wyborczej".

  • Rozsypuje się system ochrony zdrowia

    Ostatnie dni przynoszą coraz bardziej bulwersujące informacje potwierdzające, że po 5 latach rządów Platformy i PSL rozsypuje się system ochrony zdrowia w Polsce.

1695 artykułów - strona 71 z 85
O tym się mówi
  • Gazik na problemy
    Alarm dotyczący sytuacji krajowej chirurgii od lat jest stanem permanentnym. Czarę goryczy przelała decyzja NFZ ogłoszona pod koniec ubiegłego miesiąca dotycząca modyfikacji wyceny procedur chirurgicznych.
  • Nienależna refundacja? Sąd po stronie lekarza
    Co dalej z karami za tzw. nienależną refundację preparatu mlekozastępczego? MP.PL dotarło do wyroku, jaki zapadł w maju w Katowicach. Rzeczywiście, można go uznać za przełomowy.
  • Idealny system ochrony zdrowia nie istnieje
    Trudno bronić systemu, który się nie sprawdził, a niewątpliwie scentralizowany NFZ, z ogromnym przerostem kadr, które nie zawsze są wykwalifikowane we właściwym stopniu, nie spełnił oczekiwań właściwie nikogo – zaznacza dr Jerzy Piwkowski.