mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Opinie

  • Pasywność informacyjna karmi hydrę

    Podczas afery z wycofanymi przez GIF szczepionkami urzędnicy dotrzymali procedur, ale informacyjnie sprawa została przegrana. Czas zrewidować politykę informacyjną i dostosować ją do nowych mediów.

  • Biardzki: Dlaczego właśnie psychiatria?

    Zamrożenie Planu Finansowego na rok 2014 i aneksowanie umów mrożących wyceny spowodowało, że dyrektorzy szpitali prowadzących oddziały psychiatryczne powiedzieli „dość”. Istnieją nieprzekraczalne granice oszczędzania na systemie opieki zdrowotnej - pisze Maciej Biardzki.

  • Zawadzka: Jak umrzeć, panie premierze?

    Mówi się, że trudno w Polsce żyć, trudno także umrzeć. Stary, cierpiący człowiek wydaje się nie mieć praw do spokojnego odejścia. Musi przecierpieć swoje, nawet pod opieką rodziny. Bo często nie ma lekarza, bo zdarza się, że nikt nie odbiera telefonu, bo nikt nie wystawia zlecenia, bo jest weekend – pisze Dorota Zawadzka.

  • NFZ zaciska pasa... innym

    Podczas gdy plan finansowy NFZ na rok 2014 przewiduje wydatki na leczenie w kraju na dokładnie takim samym poziomie, jak w roku 2013, jednocześnie zaprojektowano w nim np. wzrost kosztów administracyjnych o 3%, co - jak tłumaczy Fundusz - jest skutkiem w szczególności prognozowanego wzrostu kosztów zużycia materiałów i energii, usług obcych oraz podatków i opłat.

  • Bukiel: Czy zawiódł rynek?

    To nie rynek, ale urzędnicy zdecydowali, że jedne ceny są opłacalne, a inne nie pokrywają nawet kosztów, że niektóre świadczenia są limitowane, a za inne płaci się bez ograniczeń, że niektóre podmioty mogą podpisać kontrakt z Funduszem i leczyć "bezpłatnie", a inne nie - pisze Krzysztof Bukiel.

  • Bratkowski: Władza bywa chorobą

    Co mnie uderzyło w książce "Chorzy u władzy", to charakterystyczne odkrycie naukowe. Owen jako lekarz wyróżnił pewną znaną, ale nie uwzględnianą w medycynie jednostkę chorobową – syndrom pychy, buty, hubris syndrom. Znamy ją z Polski, krzyżowaną z chorobliwą żądzą władzy - pisze Stefan Bratkowski.

  • Biardzki: Żegluga donikąd

    Bezmyślność rządzących i fałszywie pojęte oszczędności na systemie powodują, że firmy takie jak Magellan mogą być ponownie gazelami biznesu. A przecież zarabiają one na przejmowaniu części pieniędzy pochodzących ze składki zdrowotnej - pisze Maciej Biardzki.

  • Będąc młodym lekarzem

    Omijanie przepisów prawa pracy, zmuszanie do dyżurowania bez zapłaty (dyżury w ramach „wolontariatu”!) to prawdziwa plaga w szpitalach, w których młodzi lekarze przygotowują się do specjalizacji.

  • Piotrowski: Efekt motyla, czyli o dyrektywie transgranicznej

    Szary człowiek złoży pozew przeciwko urzędniczej kreatywności MZ i NFZ i wygra. Okaże się, że dyrektywa zreformuje nasz system z zewnątrz, wymusi równość wobec unijnego prawa - pisze Piotr Piotrowski.

  • Biardzki: Ono i paragraf 22

    W latach 80. niekwestionowaną gwiazdą polskiego kabaretu był Jan Pietrzak. Jednym z lepszych grepsów, które ukuł, było określanie ogólnie pojętych władz państwowych kryptonimem „ono”. W ostatnim czasie „ono” zapowiada zmiany: decentralizację NFZ, dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne...

  • Zapowiada się pogrom szpitali powiatowych

    Oddziały wojewódzkie NFZ zaprezentowały plany finansowe na rok 2014. Środków nie przybędzie, ale wzrosną nakłady na największe szpitale. Co mogą zrobić te najmniejsze, aby przetrwać? – pisze Marek Wójcik ze Związku Powiatów Polskich.

  • Przekleństwo niemożności

    W gorzowskim szpitalu, który znowu trafił na czołówki gazet – tym razem po wystąpieniach Małgorzaty Marczewskiej – jak w krzywym zwierciadle odbijają się wszystkie problemy polskiego systemu ochrony zdrowia.

  • Szramik: Zlikwidować enklawę komunizmu

    Urzędnicy oszukańczego systemu w obliczu bliskiej jego ruiny rozpaczliwie próbują go ratować. Ich działania nie polegają na odkłamaniu i naprawie systemu, ale na wskazywaniu winnych – wszystkich, prócz nich samych.

  • Hartman: Dlaczego krytykuję Kodeks

    W związku z trwającą dyskusją na temat Kodeksu Etyki Lekarskiej prof. Jan Hartman przysłał do naszej redakcji swój napisany 4 lata temu krytyczny artykuł o zapisach KEL.

  • Bukiel: Niedobór pieniędzy jest zaplanowany

    Braki są tak wielkie, że aby zbilansować nakłady z koszykiem świadczeń należałoby przestać płacić lekarzom pensje albo zrezygnować z personelu i utworzyć szpitale samoobsługowe - mówi szef OZZL Krzysztof Bukiel. Związkowcy nie zgadzają się na obniżanie wynagrodzeń.

  • Prof. Duława: Dramaty lekarza to nie „sytuacje trywialne”

    Prof. Hartman wykpił wartości, które są dla mnie zasadami najważniejszymi. Powołam się na jedną, zasadniczą: godność człowieka. Ten, dla którego jest to „mowa trawa” lub „tania retoryka”, nie może mnie uczyć etyki - pisze prof. Jan Duława.

  • Cichocka: Pacjentom jest "lepiej" o 5 mld

    Zdrowie Polacy cenią sobie ponad wszystko – wynika z „Diagnozy społecznej 2013”. Najwyższa dla nas wartość ostatnio bardzo też zdrożała – pisze w „Gazecie Wyborczej” Elżbieta Cichocka.

  • Funduszowe cwaniactwo pod mecenatem ministra

    MZ wskazuje, że nie jest jego zadaniem utrzymanie równowagi pomiędzy potrzebami pacjentów, interesami publicznego płatnika i prawami świadczeniodawców. Opowiada się za ochroną kasy NFZ. To zamyka jakąkolwiek drogę do dialogu - pisze Maciej Biardzki.

  • "Niech PO wreszcie coś zrobi z ochroną zdrowia!"

    Panie ministrze Arłukowicz, larum grają, to nie przelewki! Jeśli PO chce zyskać punkty u wyborców jest jeszcze czas. Niech wreszcie zrobi coś z ochroną zdrowia! - pisze na portalu Natemat.pl pisarka Krystyna Kofta.

  • Hartman: Nadchodzi era bioetyczna

    Moja krytyka KEL była złośliwa – i dobrze. Na moje grzeczne wypowiedzi nikt przez lata nie zwracał uwagi. Teraz przynajmniej niektórzy się dowiedzieli, że jest jakiś problem z KEL. Ważniejsze jest wszelako to, że środowisko lekarskie może przy tej okazji poznać mentalność swoich przywódców. Zamiast podjąć dyskusję, urządzono na mnie personalną nagonkę - pisze prof. Jan Hartman.

1695 artykułów - strona 68 z 85
O tym się mówi
  • Gazik na problemy
    Alarm dotyczący sytuacji krajowej chirurgii od lat jest stanem permanentnym. Czarę goryczy przelała decyzja NFZ ogłoszona pod koniec ubiegłego miesiąca dotycząca modyfikacji wyceny procedur chirurgicznych.
  • Nienależna refundacja? Sąd po stronie lekarza
    Co dalej z karami za tzw. nienależną refundację preparatu mlekozastępczego? MP.PL dotarło do wyroku, jaki zapadł w maju w Katowicach. Rzeczywiście, można go uznać za przełomowy.
  • Idealny system ochrony zdrowia nie istnieje
    Trudno bronić systemu, który się nie sprawdził, a niewątpliwie scentralizowany NFZ, z ogromnym przerostem kadr, które nie zawsze są wykwalifikowane we właściwym stopniu, nie spełnił oczekiwań właściwie nikogo – zaznacza dr Jerzy Piwkowski.