mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Do zwycięstwa aż po kres, czyli o rewolucji, która zawsze niesie ofiary

31.03.2014
Piotr Piotrowski
Porozumienie 1 Czerwca

Dlaczego, skoro to wszystko takie proste i możliwe do opracowania w trzy miesiące, wcześniej nikt tego nie zrobił?

Czwartek 27 marca 2014 r., ministerstwo zdrowia. Po jednej stronie stołu przedstawiciele ministerstwa, po drugiej kilku przedstawicieli pacjentów. Do sali wchodzi minister i rozpoczyna spotkanie. Od początku w jego głosie słychać pewność siebie: przedstawia pomysł zmian. Staje się jasne, że czeka nas rewolucja...

Według jednego z modeli teoretycznych rewolucja ma miejsce wówczas, gdy dwie lub więcej grupy ludzi nie mogą dojść do porozumienia w normalnym procesie podjęcia decyzji. Ze słów ministra wynika, że szkoda czasu na taki proces. Słuchając go od razu się staje jasnym, że decyzje zostały podjęte.

Grafika: Piotr Piotrowski

Dowiadujemy się, że wiceminister Warczyński przez trzy miesiące nie wychodził z gabinetu, przygotowywał zmiany w POZ, specjalistce, szpitalach, rozporządzeniach koszykowych, a grupa onkologów zajmowała się pakietem onkologicznym. W przyszłym tygodniu projekt zawiśnie na stronach ministerstwa. Machina ruszyła.

Jestem na spotkaniu jednym z przedstawicieli pacjentów. Słucham szczegółów do tej pory nieujawnianych. Pomimo wewnętrznego dystansu do patetycznego tonu ministra, wiem że na moich oczach tworzy się historia.

O tym się mówi
  • Gazik na problemy
    Alarm dotyczący sytuacji krajowej chirurgii od lat jest stanem permanentnym. Czarę goryczy przelała decyzja NFZ ogłoszona pod koniec ubiegłego miesiąca dotycząca modyfikacji wyceny procedur chirurgicznych.
  • Nienależna refundacja? Sąd po stronie lekarza
    Co dalej z karami za tzw. nienależną refundację preparatu mlekozastępczego? MP.PL dotarło do wyroku, jaki zapadł w maju w Katowicach. Rzeczywiście, można go uznać za przełomowy.
  • Idealny system ochrony zdrowia nie istnieje
    Trudno bronić systemu, który się nie sprawdził, a niewątpliwie scentralizowany NFZ, z ogromnym przerostem kadr, które nie zawsze są wykwalifikowane we właściwym stopniu, nie spełnił oczekiwań właściwie nikogo – zaznacza dr Jerzy Piwkowski.