mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Dlaczego chcemy protestować

28.09.2012
Maciej Müller

Maciej Müller: Postulatem protestu lekarzy ma być płaca minimalna za jeden etat w wysokości trzech średnich krajowych. Płaca minimalna to postulat kojarzący się z socjalizmem. Czy nie kłóci się z Pana przekonaniami wolnorynkowymi?

Krzysztof Bukiel, przewodniczący OZZL: Oczywiście że się kłóci. Ale pasuje do systemu opieki zdrowotnej w Polsce, a nawet jest jego koniecznym uzupełnieniem. Bo w tym systemie finansowanie ochrony zdrowia jest regulowane w sposób administracyjny. Polega to nie tylko na tym, że o wysokości składki na NFZ decydują politycy, ale również na tym, że ceny za świadczenia zdrowotne i limity świadczeń ustalane są przez urzędnika Funduszu. Tak więc naturalnym uzupełnieniem tego systemu powinno być ustalenie kosztów, jakie na dany produkt się składają. Jeżeli ich nie ustalimy, a wyceny będą brane z powietrza, to ceny mogą łatwo stać się zbyt niskie w stosunku do kosztów. I wszystkie zakłady - w tym przypadku szpitale - zbankrutują. Tak właśnie dzieje się obecnie.

O tym się mówi
  • Gazik na problemy
    Alarm dotyczący sytuacji krajowej chirurgii od lat jest stanem permanentnym. Czarę goryczy przelała decyzja NFZ ogłoszona pod koniec ubiegłego miesiąca dotycząca modyfikacji wyceny procedur chirurgicznych.
  • Nienależna refundacja? Sąd po stronie lekarza
    Co dalej z karami za tzw. nienależną refundację preparatu mlekozastępczego? MP.PL dotarło do wyroku, jaki zapadł w maju w Katowicach. Rzeczywiście, można go uznać za przełomowy.
  • Idealny system ochrony zdrowia nie istnieje
    Trudno bronić systemu, który się nie sprawdził, a niewątpliwie scentralizowany NFZ, z ogromnym przerostem kadr, które nie zawsze są wykwalifikowane we właściwym stopniu, nie spełnił oczekiwań właściwie nikogo – zaznacza dr Jerzy Piwkowski.