mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

"Nieopłacalne" przypadki trafiają do szpitali publicznych

06.06.2012
Andrzej Kaczmarczyk
Medycyna Praktyczna

Andrzej Kaczmarczyk (Medycyna Praktyczna) - Zlecił Pan opracowanie raportu mającego dać odpowiedź na pytanie czy prawdą jest, że szpitale prywatne kontraktują łatwiejsze lub bardziej opłacalne świadczenia, a publiczny szpitalom pozostają te trudniejsze i mniej opłacalne. Skąd wziął się pomysł raportu?

Ryszard Dubiela (Przewodniczący Rady Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ) - Ja i członkowie Rady obserwowaliśmy sytuację od dłuższego czasu. Mieliśmy sygnały od lekarzy i pacjentów. Przyglądaliśmy się też procesowi kontraktowania. Szczególnie w przypadku kardiologii doszło na Pomorzu do kryzysu, który opisywały media. Rada nabrała podejrzeń, że z przyczyn ekonomicznych placówki niepubliczne kontraktują tylko niektóre świadczenia pomimo tego, że mogłyby też wykonywać inne usługi. Postanowiliśmy zbadać, czy rzeczywiście i dlaczego tak się dzieje? Ponieważ informacje przekazywane Radzie przez oddział Funduszu, nie są naszym zdaniem wystarczające do uzyskania takiej odpowiedzi, postanowiliśmy zwrócić się do Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, który podjął się tego zadania.

O tym się mówi
  • Gazik na problemy
    Alarm dotyczący sytuacji krajowej chirurgii od lat jest stanem permanentnym. Czarę goryczy przelała decyzja NFZ ogłoszona pod koniec ubiegłego miesiąca dotycząca modyfikacji wyceny procedur chirurgicznych.
  • Nienależna refundacja? Sąd po stronie lekarza
    Co dalej z karami za tzw. nienależną refundację preparatu mlekozastępczego? MP.PL dotarło do wyroku, jaki zapadł w maju w Katowicach. Rzeczywiście, można go uznać za przełomowy.
  • Idealny system ochrony zdrowia nie istnieje
    Trudno bronić systemu, który się nie sprawdził, a niewątpliwie scentralizowany NFZ, z ogromnym przerostem kadr, które nie zawsze są wykwalifikowane we właściwym stopniu, nie spełnił oczekiwań właściwie nikogo – zaznacza dr Jerzy Piwkowski.