mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Lekarze – wypaleni demokraci

07.03.2012
Andrzej Kaczmarczyk
Medycyna Praktyczna

Andrzej Kaczmarczyk (Medycyna Praktyczna) - W badaniu "Diagnoza społeczna 2011" jest rozdział poświęcony charakterystyce różnych zawodów w Polsce, w tym również zawodu lekarza. Niektóre informacje mnie zdziwiły, a co do niektórych chciałbym usłyszeć wyjaśnienia socjologa i autora raportu. Zacznijmy od informacji, której nie rozumiem. Podany średni czas pracy lekarza w tygodniu to 42 godziny czyli normalny etat. To się kłóci z powszechnym chyba przekonaniem, że lekarz to osoba, która pracuje na więcej niż jednym etacie, a już na pewno w więcej niż w jednym miejscu. Jak jest naprawdę?

Prof. Janusz Czapiński (współautor cyklicznego raportu "Diagnoza społeczna") - To średnia dla całej grupy. Są w tym środowisku tacy, którzy pędzą z jednej pracy do drugiej, ale widocznie nie dotyczy to wszystkich. Jest też inny przypadek podobnej grupy: pracowników naukowych szkół wyższych. Tu też panuje przekonanie, że pracują na kilku etatach, a tymczasem z naszych badań wynika, że ich średnia to 40 godzin. W jednym i w drugim przypadku wyliczenia opierają się na deklaracjach samych zainteresowanych.

O tym się mówi
  • Gazik na problemy
    Alarm dotyczący sytuacji krajowej chirurgii od lat jest stanem permanentnym. Czarę goryczy przelała decyzja NFZ ogłoszona pod koniec ubiegłego miesiąca dotycząca modyfikacji wyceny procedur chirurgicznych.
  • Nienależna refundacja? Sąd po stronie lekarza
    Co dalej z karami za tzw. nienależną refundację preparatu mlekozastępczego? MP.PL dotarło do wyroku, jaki zapadł w maju w Katowicach. Rzeczywiście, można go uznać za przełomowy.
  • Idealny system ochrony zdrowia nie istnieje
    Trudno bronić systemu, który się nie sprawdził, a niewątpliwie scentralizowany NFZ, z ogromnym przerostem kadr, które nie zawsze są wykwalifikowane we właściwym stopniu, nie spełnił oczekiwań właściwie nikogo – zaznacza dr Jerzy Piwkowski.