mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Nie można pacjenta traktować jak przypadku

08.11.2010
Aleksandra Orman
Dziennik Polski
Rozmowa z prof. Andrzejem Dorobiszem, konsultantem krajowym ds. spraw chirurgii naczyniowej

Po raz drugi już z inicjatywy Szpitala Bonifratrów w Krakowie, w październiku zorganizowane zostały warsztaty naukowe, których przedmiotem były nowoczesne techniki w zakresie chirurgii naczyń i chirurgii ogólnej. Trwały trzy dni i składały się z ćwiczeń na symulatorach chirurgicznych oraz wykładów połączonych z transmisjami z zabiegów odbywających się w tym samym czasie w salach operacyjnych bonifraterskiego szpitala.

Jak Pan Profesor ocenia potrzebę organizowania takich konferencji-warsztatów?

- Są bardzo potrzebne. Drukowanie podręcznika trwa długo, liczba doniesień naukowych w literaturze fachowej jest ogromna, lekarz zwykle nie ma czasu, by się z tym wszystkim zapoznać, wszystko to ogarnąć. Natomiast na takie konferencje bywają zapraszane naukowe autorytety medyczne, które niejako w pigułce przekazują słuchaczom całą tę wiedzę. Myślę, że takie konferencje-warsztaty to jest przyszłość w zakresie form kształcenia się lekarzy, i to nie tylko w Polsce, ale praktycznie biorąc na całym świecie. Spotkania umożliwiają ponadto wymianę doświadczeń, także tych opartych na różnych niekorzystnych zdarzeniach, niekiedy na błędach, do których najtrudniej się przyznać. Jest to tym cenniejsze, że pozwala innym uniknąć podobnych błędów. Spotkania takie stają się dla lekarza okazją nie tylko do poszerzania wiedzy, ale też okazją do własnych przemyśleń. Wielka w tym zasługa dyr. Krobickiego. Dzięki jego inwencji i zaangażowaniu wszystko zostało znakomicie przygotowane i zorganizowane.

O tym się mówi
  • Gazik na problemy
    Alarm dotyczący sytuacji krajowej chirurgii od lat jest stanem permanentnym. Czarę goryczy przelała decyzja NFZ ogłoszona pod koniec ubiegłego miesiąca dotycząca modyfikacji wyceny procedur chirurgicznych.
  • Nienależna refundacja? Sąd po stronie lekarza
    Co dalej z karami za tzw. nienależną refundację preparatu mlekozastępczego? MP.PL dotarło do wyroku, jaki zapadł w maju w Katowicach. Rzeczywiście, można go uznać za przełomowy.
  • Idealny system ochrony zdrowia nie istnieje
    Trudno bronić systemu, który się nie sprawdził, a niewątpliwie scentralizowany NFZ, z ogromnym przerostem kadr, które nie zawsze są wykwalifikowane we właściwym stopniu, nie spełnił oczekiwań właściwie nikogo – zaznacza dr Jerzy Piwkowski.