mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Chcę wykorzystać okazję, że ktoś z opozycji chce rozmawiać o kierunkach reformy

17.06.2010
Krzysztof Grzesiowski
PR Jedynka
Krzysztof Grzesiowski: Ciężko chore dzieci być może od 1 lipca pozostaną bez rehabilitacji. Oto okazuje się, że nadal nie ma rozporządzenia, które wydłuża możliwość przedłużenia rehabilitacji. W tej sytuacji rodzice czują się zaniepokojeni, bo na prywatną rehabilitację, czytaj: płatną, po prostu ich nie stać. Ministerstwo Zdrowia ma czas do 1 lipca. Czy zdąży?

Ewa Kopacz: Mało, że zdąży, to jeszcze właśnie minister zdrowia, czyli Ewa Kopacz zauważyła potrzebę systematycznego rehabilitowania dzieci przez cały rok. I to Ewa Kopacz, minister zdrowia zauważył również dzieci z tymi chorobami rzadkimi, bo to właśnie my przez te dwa lata wprowadziliśmy na listę leków refundowanych leczenie tych rzadkich chorób, co najmniej 12 jednostek chorobowych, i systematycznie co lista leków refundowanych wprowadzamy następną chorobę. Te dzieci do tej pory były zapomniane. Do 1 lipca to rozporządzenie wejdzie. Jak państwo wiecie, ustawa koszykowa, która mówi o tym, że czerwiec to jest taki miesiąc, w którym wszystkie rozporządzenia powinny być w pewnych obszarach, które do tej pory były wątpliwe, zakończone. Dzisiaj to rozporządzenie już jest po kierownictwie, jest skierowane do RCL-u, jest zwolnione... czeka na zwolnienie z komisji prawniczej, jak tylko wróci z RCL-u, trafi na moje biurko, ja je podpiszę i problem będzie rozwiązany. Tak że dzisiaj chciałabym powiedzieć tym wszystkim mamom...

K.G.: Że protesty są zbędne.

E.K.: Że protesty... Znaczy ja generalnie uważam, że protestowanie zamiast rozmów jest złą formą dochodzenia do pewnych dobrych rozwiązań. Jestem pediatrą i to ja wykazałam maksimum dobrej woli, jeśli chodzi o dbałość o tych, o których poprzednicy zapomnieli. Mówię o tych dzieciach z chorobami rzadkimi i nie tylko. A więc będzie to rozporządzenie i dzieci będą się rehabilitować.

O tym się mówi
  • Gazik na problemy
    Alarm dotyczący sytuacji krajowej chirurgii od lat jest stanem permanentnym. Czarę goryczy przelała decyzja NFZ ogłoszona pod koniec ubiegłego miesiąca dotycząca modyfikacji wyceny procedur chirurgicznych.
  • Nienależna refundacja? Sąd po stronie lekarza
    Co dalej z karami za tzw. nienależną refundację preparatu mlekozastępczego? MP.PL dotarło do wyroku, jaki zapadł w maju w Katowicach. Rzeczywiście, można go uznać za przełomowy.
  • Idealny system ochrony zdrowia nie istnieje
    Trudno bronić systemu, który się nie sprawdził, a niewątpliwie scentralizowany NFZ, z ogromnym przerostem kadr, które nie zawsze są wykwalifikowane we właściwym stopniu, nie spełnił oczekiwań właściwie nikogo – zaznacza dr Jerzy Piwkowski.