mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Starałam się oddzielić politykę od działań w resorcie

08.04.2010
Paweł Wojewódka
Polskie Radio Jedynka

Paweł Wojewódka: Około tysiąca pracowników służby zdrowia protestowało przed Sejmem. Manifestację zorganizowały Solidarność i OPZZ. I w imieniu Solidarności między innymi mówiła pani Maria Ochman ("Mamy nadzieję, że doczekamy również spełnienia tych obietnic wyborczych, które składał pan premier wielokrotnie") i Janusz Śniadek, szef NZSS Solidarność ("Gdyby pani Ewa Kopacz zrobiła coś dobrego lub dużo dobrego dla służby zdrowia, nie przyjeżdżalibyśmy tutaj").

Też odbył się drugi protest, tym razem Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położonych, właśnie w Światowy Dzień Zdrowia uczcił wywieszeniem związkowych flag przepasanych czarnym kirem, a według przewodniczącej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Doroty Gardias taka akcja lepiej odda powagę sytuacji, w jakiej znalazła się polska służba zdrowia: "Coraz trudniej jest nam wypełnić obowiązki, patrząc, jak z braku środków finansowych umiera ochrona zdrowia. W Polsce od wielu lat stan systemu ochrony zdrowia wymaga intensywnej terapii. Niejednokrotnie my, pracownicy ochrony zdrowia, zmuszeni byliśmy protestować nie tylko o swoje prawa, ale także w imieniu i w interesie pacjentów".

Ale jeżeli się obserwuje zdarzenia związane ze służbą zdrowia, tak przez ostatnie 20 lat, czyli od czasu odzyskania niepodległości, kiedy cały czas właściwie kolejne rządy, kolejni ministrowie pracują nad zreformowaniem służby zdrowia, najpierw nad uratowaniem, zmianami systemowymi, reformą, kolejną reformą, to można powiedzieć, że równocześnie z tymi reformami równocześnie trwają protesty, pani minister. Nie ma takiego ministra zdrowia, który tak by wygasił te protesty.

Ewa Kopacz: Pewnie muszę się z panem podzielić i z radiosłuchaczami pewną smutną refleksją, która jest związana z dzisiejszym dniem, mianowicie refleksją, która tylko potwierdza to, że przez dwa lata nie udało mi się namówić strony związkowej, jak również oponentów politycznych do tego, aby nie używali pacjentów jako broni do walki, jako amunicji politycznej. Źle się dzieje, że zdrowie jest rozgrywane jako jedną z płaszczyzn, na której najłatwiej można atakować rządzących. Dlaczego? No bo chyba państwo się ze mną zgodzicie i pan redaktor, że nie ma takiego kraju, w którym nawet gdybyśmy bardzo, ale to bardzo się starali i pewnie robią to inni ministrowie zdrowia w innych krajach, w krajach skandynawskich, gdzie zdecydowanie więcej pieniędzy jest, gdzie rzeczywiście mają za sobą już taką bardzo kompleksową reformę systemu ochrony zdrowia, to satysfakcja pacjentów z systemu ochrony zdrowia w tych krajach i tak jest tylko i wyłącznie na poziomie 60%, a więc nie 100%...

O tym się mówi
  • Gazik na problemy
    Alarm dotyczący sytuacji krajowej chirurgii od lat jest stanem permanentnym. Czarę goryczy przelała decyzja NFZ ogłoszona pod koniec ubiegłego miesiąca dotycząca modyfikacji wyceny procedur chirurgicznych.
  • Nienależna refundacja? Sąd po stronie lekarza
    Co dalej z karami za tzw. nienależną refundację preparatu mlekozastępczego? MP.PL dotarło do wyroku, jaki zapadł w maju w Katowicach. Rzeczywiście, można go uznać za przełomowy.
  • Idealny system ochrony zdrowia nie istnieje
    Trudno bronić systemu, który się nie sprawdził, a niewątpliwie scentralizowany NFZ, z ogromnym przerostem kadr, które nie zawsze są wykwalifikowane we właściwym stopniu, nie spełnił oczekiwań właściwie nikogo – zaznacza dr Jerzy Piwkowski.