mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Czy lekarz jest od tego, żeby być śledczym?

04.08.2009
Tomasz Majka
Polskie Radio Jedynka
Tomasz Majka: Naszym gościem jest dr Konstanty Radziwiłł, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej. Witam.

Dr Konstanty Radziwiłł: Dzień dobry.

T.M.: Rozumiem, że pan i pana koledzy i koleżanki muszą trochę też analizować, czy pacjent, potencjalny chory wygląda na uczciwego?

K.R.: No, to jest właśnie pytanie: czy lekarz jest od tego, żeby być śledczym? Wydaje się, że to zadanie dla kogo innego. Lekarz jest od tego, żeby prawidłowo zebrać wywiad, dowiedzieć się, jakie są dolegliwości, a ogromna część dolegliwości to dolegliwości subiektywne, których nie da się zmierzyć, takie jak ból, jak zawroty głowy, jak nudności, ale także takie jak wymioty czy biegunka, które są relacjonowane przez pacjenta.

O tym się mówi
  • Ogromna wyrwa finansowa NFZ
    Co najmniej od dwóch lat eksperci alarmują, że w warunkach wysokiej inflacji znaczący wzrost przychodów NFZ miał wymiar wyłącznie nominalny. Można jednak odnieść wrażenie, że ta świadomość nie przebiła się ani do decydentów, ani do dużej części interesariuszy systemu i w latach 2022-2023 trwał prawdziwy „bal na Titanicu”.
  • Chłodnym okiem ekonomisty
    Szpital to nic innego jak zakład usługowy. Na wszystkie procesy, które w nim zachodzą trzeba patrzeć pod tym właśnie kątem – przekonuje Zbigniew Torbus, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Proszowicach.
  • Nowy sposób zapisywania informacji o dawkowaniu na receptach – wyniki ankiety
    Wydaje się, że w tej chwili właściwą decyzją byłoby kolejne wydłużenie okresu przejściowego. Skala problemów, jakie może wygenerować wygaszenie możliwości wystawiania recept w dotychczas dopuszczalnej formie, wydaje się bowiem zbyt duża.