mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

JGP - zbliża się koniec okresu przejściowego

09.09.2008
Gazeta Wyborcza
Większość szpitali wciąż nie wie, ile Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci im za opiekę nad chorymi, gdyż kłopoty z oprogramowaniem nie pozwalają im na bieżąco kontrolować, jak system JGP wycenia ich pracę. Od 1 lipca lecznice biorą z Funduszu ryczałt (co miesiąc po 1/12 swoich rocznych kontraktów), a nie zapłatę za faktycznie wykonane operacje i zabiegi, i  boją się, że nagle popadną w długi.

Jak poinformował NFZ, za lipiec wg zmienionych zasad rozliczyła się połowa z 86 wielkopolskich szpitali, a za sierpień - 22. W październiku wszystkie placówki będą musiały rozliczyć się z NFZ za cały miniony kwartał.

O tym się mówi
  • Jak zachęcić do onkologii
    Przeciążenie pracą jest tym, co zniechęca młodych lekarzy do specjalizacji onkologicznych w ogóle, nie tylko do onkologii klinicznej.
  • Kto mnie będzie znieczulał? – zawsze ważne pytanie
    Lekarz anestezjolog-intensywista jest adwokatem pacjenta, gwarantem bezpieczeństwa w opiece okołooperacyjnej, również w stanach zagrożenia życia – mówi prof. Katarzyna Kotfis, konsultant krajowa w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii.
  • Chirurgia bez symulacji to jak powrót do lnianej nici
    Jeżeli nie powstanie w Polsce przynajmniej sześć dużych centrów symulacji medycznej dla celów szkolenia podyplomowego specjalizacji zabiegowych, to nadal będziemy tkwili w poprzedniej erze – mówi prof. Wiesław Tarnowski, prezes-elekt TChP.