mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Kto wytrzyma rewolucję

04.08.2014
Sylwia Szparkowska
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Ostatnia nowelizacja ustawy zdrowotnej doprowadzi prawdopodobnie do gwałtownych zmian na rynku ochrony zdrowia: przychodnie ze wszystkich poziomów systemu będą łączyły się w sieci regionalne, będą nawiązywały współpracę z wielkimi szpitalami albo… będą upadać. Do tych zmian, które obejmą niemal wszystkie podmioty w Polsce, niemal nikt nie jest przygotowany.

Na razie zmiany dotyczą „tylko” onkologii, ale ich zakres jest tak duży, że będzie wpływał na całą organizację ochrony zdrowia. Otwartej dyskusji na ten temat brakuje, są tylko sygnały płynące z różnych poziomów. Dyskusja o „opiece koordynowanej” pojawiła się podczas poświęconej nowelizacji ustawy zdrowotnej komisji zdrowia. Wiceminister zdrowia potwierdził, że wprowadzane zmiany „otwierają pewną furtkę” dla takiej opieki.

O tym się mówi
  • Gazik na problemy
    Alarm dotyczący sytuacji krajowej chirurgii od lat jest stanem permanentnym. Czarę goryczy przelała decyzja NFZ ogłoszona pod koniec ubiegłego miesiąca dotycząca modyfikacji wyceny procedur chirurgicznych.
  • Nienależna refundacja? Sąd po stronie lekarza
    Co dalej z karami za tzw. nienależną refundację preparatu mlekozastępczego? MP.PL dotarło do wyroku, jaki zapadł w maju w Katowicach. Rzeczywiście, można go uznać za przełomowy.
  • Idealny system ochrony zdrowia nie istnieje
    Trudno bronić systemu, który się nie sprawdził, a niewątpliwie scentralizowany NFZ, z ogromnym przerostem kadr, które nie zawsze są wykwalifikowane we właściwym stopniu, nie spełnił oczekiwań właściwie nikogo – zaznacza dr Jerzy Piwkowski.