Przypadki

  • Szybciej znaczy... lepiej?

    Opisany przypadek pokazuje, iż mimo zastosowania najlepszych dostępnych metod podaży insuliny, kluczowym czynnikiem dla wyrównania glikemii jest tryb życia, regularność posiłków i podawanie insuliny przed posiłkiem.

  • „Bo mi się należy”

    Celem wizyty dla pacjentki było uzyskanie refundacji na agonistę receptora GLP-1. Szczegółowo prześledziłam z pacjentką kryteria refundacyjne i wytłumaczyłam, że ich nie spełnia. I to był moment, w którym przestała się uśmiechać.

  • Wiedza nie tylko „od święta”

    W trakcie nocnego świątecznego dyżuru, w Niedzielę Wielkanocną w lekarskiej dyżurce rozległ się dźwięk telefonu Oddziału Chorób Wewnętrznych i Diabetologii. W słuchawce odezwała się spanikowana 21-letnia pacjentka, mówiąc, że jej pompa insulinowa uległa awarii.

  • Pacjent zaprzestał konwencjonalnego leczenia cukrzycy

    34-letni chory na cukrzycę autoimmunologiczną odmówił wdrożenia zaplanowanego leczenia, tłumacząc, że pomogła mu medycyna chińska.

  • Najważniejsze informacje są zapisane drobnym drukiem

    50-letnia chora na cukrzycę typu 2, szczupła, bez chorób towarzyszących. Po rozpoczęciu leczenia inhibitorem SGLT-2 schudła 7 kg. Zapoznaj się z opisanym przypadkiem i zaleconą terapią.

  • Technologia zawodzi?

    24-letni pacjent chorujący na cukrzycę typu 1 od 13 lat zgłosił się do poradni diabetologicznej z powodu nawracających epizodów hipoglikemii. Wywiad był niejednoznaczny, a pacjent wydawał się zaniepokojony sytuacją, szczególnie, że dwukrotnie trafiał na szpitalny oddział ratunkowy z powodu hipoglikemii z utratą przytomności.

  • Historia pewnego „gola”

    Historia naszej znajomości z panem Robertem zaczęła się od ... „gola”. Nie było to bynajmniej celne trafienie do mundialowej bramki, ale epizod ciężkiej hipoglikemii. Przeczytaj opis przypadku.

  • Ciągłe monitorowanie glikemii u pacjenta stosującego insulinę – czy zawsze ciągłe?

    W przedstawionym opisie przypadku chora nie stosowała się do zaleceń. Pomimo korzystania z systemu ciągłego monitorowania glikemii, nie była zainteresowana dokonywaniem oceny stężenia glukozy poprzez skan urządzenia.

  • Jedna pompa – wiele możliwości podaży insuliny

    Prawidłowa wartość HbA1c nie zawsze świadczy o właściwym wyrównaniu metabolicznym. W opisanym przypadku pacjentka osiągała niemal optymalne wyrównania, lecz miała zbyt dużą liczbę hipoglikemii.

  • Liczy się technika

    Obserwacja postępowania mentorów oraz wielokrotne badanie „brzuchów” pacjentów nauczyło nas, że w czasie badania najwłaściwsza jest prośba, aby pacjent pokazał, jak i gdzie podaje insulinę.

59 artykułów - strona 2 z 6

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.

Sponsorem serwisu jest