Czy wieczorem organizm produkuje mniej insuliny?

Pytanie nadesłane do redakcji

Chciałabym się dowiedzieć, czy wieczorem organizm produkuje mniej insuliny? Obecnie przechodzę cukrzycę ciążową, udawało mi się na razie utrzymać cukier w ryzach, niestety od kilku dniu zaczął skakać... nie wiem czy to dlatego, że nie jem już w tych samych godzinach, tzn. przyjmuję całą ilość posiłków, ale odstępy w porównaniu z poprzednimi dniami to 2–3 godziny. Nie przyjmuję zastrzyków z insuliną. Chciałabym wiedzieć, jakie mogą być przyczyny skoków stężenia cukru, skoro nieraz staram się przyjmować mniej węglowodanów. Martwię się o dziecko, a nie wiem co robię źle... Magdalena

Odpowiedziała

dr n. med. Elżbieta Orłowska-Kunikowska
Klinika Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii
Gdański Uniwersytet Medyczny

Produkcja insuliny nie zmniejsza się wieczorem. Docelowe wartości stężenia glukozy u kobiet w ciąży wynoszą na czczo i przed posiłkiem od 60 do 90 mg% (3,3–5,0 mmol/l), a maksymalne stężenie glukozy mierzone godzinę po posiłku nie powinno przekraczać 120 mg% (6,7 mmol/l).

Przyczyna obserwowanych przez Panią skoków stężenia glukozy najpewniej wynika z niedoboru insuliny. Dotychczas nie wymagała Pani podawania insuliny w iniekcjach. Koniecznie powinna się Pani zgłosić do swojego diabetologa, który podejmie decyzję co do dalszej terapii. Być może na obecnym etapie ciąży nie wystarczy leczenie wyłącznie dietą.

Zapotrzebowanie na insulinę w ciąży zmienia się (zmniejsza się w pierwszym trymestrze ciąży, zwiększa się natomiast w dwóch następnych trymestrach) dlatego konieczny jest regularny co 2–3 tygodnie kontakt z diabetologiem.

Nie powinna Pani redukować znacznie spożycia węglowodanów. Zawartość węglowodanów w diecie u kobiety z cukrzycą ciążową wynosi od 40 do 50%, a więc powinny one dostarczać połowę wszystkich kalorii w ciągu doby. Jeżeli odżywia się Pani zgodnie z zasadami, które przedstawiono w trakcie edukacji dietetycznej, a cukier przekracza wartości dopuszczalne w ciąży, trzeba rozpocząć leczenie insuliną.

Zapotrzebowanie na insulinę zmniejsza się gwałtownie po porodzie i u większości kobiet chorych na cukrzycę ciążową możliwe jest zaprzestanie podawania insuliny.

21.11.2013
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta