Długotrwały spadek jakości spermy po COVID-19

04.07.2023
Joanna Morga

Mężczyźni, którzy przeszli COVID-19, jeszcze po trzech miesiącach mają obniżoną koncentrację plemników w nasieniu; są one również mniej ruchliwe – wynika z badania, które zaprezentowano na 39. dorocznym spotkaniu Europejskiego Towarzystwa Reprodukcji Człowieka i Embriologii (ESHRE).

Na zakończonym w tym tygodniu w Kopenhadze w Danii spotkaniu eksperci przedstawili wyniki badania w grupie panów, którzy przeszli łagodną infekcję SARS-CoV-2.

Jak skomentowała współautorka pracy prof. Rocio Nunez-Calonge z Grupo Internacional de Reproduccion Madrycie w Hiszpanii, po mniej więcej 100 dniach, jakie upłynęły od infekcji SARS-CoV-2, nie odnotowano poprawy pod względem liczebności i jakości plemników, mimo że w tym czasie powinny już powstać nowe plemniki. Jak przypomniała badaczka, powstanie nowych plemników zajmuje ok. 78 dni.

Wcześniejsze badania wykazały, że jakość nasienia pogarsza się po przechorowaniu COVID-19. Nie było jednak wiadomo, jak długo może się to utrzymywać. „Zakładaliśmy, że jakość spermy ulegnie poprawie, gdy powstaną nowe plemniki, ale tak się nie stało. Nie wiemy, ile czasu może zająć powrót jakości nasienia do normy, a możliwe jest również, że COVID-19 powoduje jej trwałe pogorszenie, nawet u mężczyzn, którzy mieli łagodną infekcję” – powiedziała prof. Nunez-Calonge.

Badaczka razem ze swoim zespołem analizowała dane zebrane wśród 45 mężczyzn, którzy byli pacjentami sześciu klinik zajmujących się leczeniem niepłodności. Włączono ich do badania miedzy lutym 2020 r. a październikiem 2022 r. U wszystkich zdiagnozowano łagodny COVID-19, a kliniki dostarczyły danych na temat liczebności i jakości plemników, przed i po infekcji. Przeanalizowano próbki pobrane do 100 dni po przebyciu COVID-19 oraz pobrane po upływie tego czasu.

Okazało się, że objętość ejakulatu była niższa po przebyciu COVID-19 o 20 proc. (spadek z 2,5 ml do 2 ml), koncentracja plemników spadła o 26,5 proc. – z 68 mln do 50 mln na 1 ml ejakulatu, a całkowita ruchliwość plemników o ok. 9 proc.

Prof. Nunez-Calonge podkreśliła, że w największym stopniu infekcja upośledziła ruchliwość oraz liczebność plemników. U połowy mężczyzn stwierdzono spadek o 57 proc. całkowitej liczebności plemników.

strona 1 z 2
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!