MZ: na przełomie roku może być więcej zakażeń

19.10.2022

Sytuacja epidemiczna w Polsce jest stabilna. Prognozy na najbliższe tygodnie nie są niepokojące, chociaż te długoterminowe przewidują, że na przełomie grudnia i stycznia może nastąpić wzrost liczby zakażeń – mówi wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w „Gazecie Polskiej Codziennie”.

– Nie mamy tzw. mutacji alertowych, czyli tych nowych, bardziej zagrażających społeczeństwu. Jednak poprzednie lata nauczyły nas, że do tego typu danych trzeba podchodzić bardzo ostrożnie, bo to, że teraz nie raportujemy mutacji alertowych, nie znaczy, że zaraz się nie pojawią – powiedział w rozmowie z „GPC” wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Pytany, jak w tej chwili wygląda sytuacja epidemiczna w Polsce, wiceminister przyznał, że jest stabilna.

– Prognozy na najbliższe tygodnie nie są szczególnie niepokojące, chociaż te długoterminowe przewidują, że na przełomie grudnia i stycznia może nastąpić wzrost liczby zakażeń – powiedział.

Zwrócił uwagę, że w tej chwili taką tendencję obserwujemy m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii i we Włoszech. – W Hiszpanii, Czechach, Polsce na razie wzrostów nie notujemy – dodał.

1613 nowych przypadków. Jeżeli porównamy tydzień do tygodnia, to jest spadek o ponad 31 proc., czyli pandemia jest w odwrocie – mówi wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

– Tylko 17 proc. wykonanych testów daje wynik pozytywny, czyli to są te bardzo dobre informacje – podkreślił wiceszef MZ w środę w Radiu Wrocław.

– Bardzo mnie cieszy mniejsza liczba osób, które są hospitalizowane w naszych szpitalach. Raport z dnia wczorajszego to 2250 osób, a ja przypomnę, że 1 września tych osób w naszych szpitalach było ponad 1600, czyli widzimy, że tutaj także sytuacja jest stabilna. Ale także nasze prognozy, którymi dysponujemy na najbliższe tygodnie, są dość uspokajające. Ale, żeby nie było tak różowo i pięknie, to widzimy jednak w Europie Zachodniej niewielki wzrost – stwierdził wiceminister.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!