MZ: letnia fala zaczyna hamować - strona 2

01.08.2022
Piotr Mirowicz

Gość Radia Gdańsk ocenił, że w Polsce są dwa nowe subwarianty Omikronu. – W naszym kraju około 55-60 proc. wszystkich przypadków to właśnie te subwarianty. Są one jeszcze bardziej zakaźne niż poprzednie, ale objawy kliniczne są lżejsze – zapewnił Kraska.

Podkreślił, że objawy częściowo pokrywają się z poprzednimi wariantami. – Mówimy o katarze, bólu głowy, gorączce. To objawy przeziębieniowe, ale pojawiły się też takie, których nie obserwowaliśmy wcześniej. Na przykład budzimy się rano i czujemy się bardzo zmęczeni, pojawiają się też szumy w uszach, ból karku i wrażliwość na światło – wyliczał wiceminister.

Kraska podkreślał, że w razie pojawienia się objawów COVID-19, pacjenci powinni zgłaszać się do swoich lekarzy rodzinnych.

– Każdy przypadek jest inny, każdy ma inne schorzenia. Lekarzem, do którego powinniśmy udać się w pierwszej kolejności, jest lekarz rodzinny. On zna naszą historię choroby – stwierdził.

Jego zdaniem teleporada była dobrą metodą w dobie pandemii, ale nie można jej nadużywać.

– W przypadku wystąpienia objawów pierwsza wizyta jest najważniejsza. Zalecałbym, aby była ona bezpośrednia. Potem wskazana jest teleporada, nie musimy za każdym razem udawać się do lekarza. Najważniejsze jest badanie fizykalne i osłuchanie płuc – przyznał Kraska.

Dodał, że Omikron spowodował, że praktycznie wszyscy mieliśmy kontakt z koronawirusem. – Wszyscy zetknęliśmy się z tą chorobą. Nasz organizm wytworzył pewną liczbę przeciwciał. Z naszych badań wynika, że odporność ma 91 proc. Polaków – ocenił wiceminister.

Zaznaczył, że jest grupa ludzi, dla których nawet zwykłe przeziębienie może stanowić problem.

– Szczepionka nie zabezpiecza nas przed zakażeniem, ale przed zgonem i ciężkim przebiegiem zachorowania – przypomniał Kraska.

strona 2 z 2
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!