Ile wiemy o pandemii?

03.06.2022
Polska Akademia Nauk

Choć mamy świadomość, jakie działania są skuteczne w walce z pandemią, to nie zawsze stosujemy się do zaleceń. Postawy społeczne wobec pandemii COVID-19 były badane w ramach międzynarodowego projektu PERITIA.

Obawy przed wpływem pandemii na przyszłe generacje, poglądy na szczepienia, chęć poświęcenia części dochodów na rzecz walki z wirusem – to główne tematy drugiego raportu w ramach projektu PERITIA. Projekt dotyczy badania zaufania publicznego i wiedzy eksperckiej, w ramach czego analizowana była także wiedza obywateli o tej pandemii.

Badanie ankietowe przeprowadzono wśród obywateli z Wielkiej Brytanii, Irlandii, Polski, Niemiec, Norwegii i Włoch.

Sześciu na dziesięciu Polaków (62% respondentów) zgadza się z twierdzeniem, że szczepionki są bezpieczne. To mniej niż w Irlandii, gdzie 75% podziela ten pogląd.

Jedno z pytań dotyczyło określenia, czy rząd zawyża liczbę śmierci spowodowaną koronawirusem. W Polsce 43% respondentów uważa, że to prawda, co daje najwyższy wynik spośród badanych krajów. Dla kontrastu w Norwegii jedynie 24% osób twierdzi, że ich rząd zawyża tę liczbę.

Badano stopień zaniepokojenia wpływem, jaki pandemia COVID-19 może mieć na różne aspekty naszego życia.

W Polsce:

  • Ponad 81% ankietowanych obawia się wpływu pandemii na ich własne życie, co daje najwyższą wartość wśród badanych krajów. Najmniej takiego wpływu obawiają się Norwegowie – jedynie 49%.
  • Jeszcze bardziej obawiamy się wpływu pandemii na kraj – 83% wyraża taki pogląd, a wyprzedzają nas Włosi z 85% osób podzielającymi ten pogląd.
  • Na podobnym poziomie obawiamy się wpływu pandemii na całą ludzkość – 82%.
  • Obawa zmniejsza się, gdy mowa o przyszłych pokoleniach – 77% Polaków deklaruje, że obawia się o wpływ koronawirusa na przyszłe generacje. To jednak nadal drugi najwyższy wynik po Włoszech (78%).

Pomimo towarzyszących nam obaw Polacy nie są zbyt skłonni do poświęcenia części swoich dochodów do walki z pandemią. Jedynie 27% pytanych zgodziłaby się na przekazanie części swojego dochodu w podatkach na ten cel. Najbardziej skłonni do takiego działania są Brytyjczycy (31%).

strona 1 z 2
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!