"Pandemia staje się zjawiskiem kontrolowalnym"

18.02.2022

Państwa odchodzą od restrykcji. Widać, że i u nas pandemia staje się zjawiskiem coraz bardziej kontrolowalnym pod względem organizacyjnym – mówi minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef MZ, pytany w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej”, co teraz zrobi, skoro mamy – jak to sam ujął – „początek końca pandemii”, wyraził nadzieję, że „w końcu będzie przestrzeń do wdrażania nowych rozwiązań reformujących system ochrony zdrowia w Polsce zgodnie z oczekiwaniami pacjentów i zaradzenia wielu problemom finansowym podmiotów medycznych”. – A czysto prywatnie to mam nadzieję, że po dwóch latach znajdę więcej czasu dla rodziny i może w końcu wybierzemy się na wakacje – dodał.

Pytany, czy nie jest zbyt ryzykowne mówić podobnie, jak premier Morawiecki latem 2020 roku, gdy zapowiadał koniec pandemii i przekonywał, że wirusa nie należy się już bać, minister Niedzielski przyznał, że „pandemia wiele razy nas zaskakiwała i zdarzały się rzeczy, których nie uwzględniały prognozy eksperckie”.

– Ale popatrzmy teraz na to, co się dzieje globalnie, w krajach, w których kolejne fale pandemii występowały o wiele wcześniej niż u nas. COVID-19 nie znika, ale jest w coraz większym stopniu kontrolowany. Państwa odchodzą więc od restrykcji bez narażenia systemu szpitalnictwa na niewydolność. Widać to bardzo dobrze w czasie obecnej fali omikronowej. Dzienne zakażenia są najwyższe od początku pandemii, jednak nie idzie za tym znaczący wzrost hospitalizacji – przekonywał.

Dopytywany, czy nie przesadza z tym optymizmem, odparł, że nie, gdyż – jak powiedział – „widać, że i u nas pandemia staje się zjawiskiem coraz bardziej kontrolowalnym pod względem organizacyjnym”. – Nie powoduje już takich przeciążeń w systemie opieki zdrowotnej – zaznaczył.

Szef resortu zdrowia poinformował także o wynikach badań, które wskazują, że „ok. 80 proc. Polaków ma przeciwciała – czy to w wyniku przechorowania, czy zaszczepienia”. – Zwracam uwagę na jedną ważną rzecz: początek końca pandemii nie oznacza końca SARS-CoV-2. To koniec zjawiska, które było totalnym zagrożeniem dla zdrowia publicznego, ale nie koniec obecności wirusa w Polsce i na świecie – podkreślił.

Odpowiadając na pytanie, co ten koniec będzie oznaczać z perspektywy administracji i zwykłego obywatela, minister oświadczył, że będzie „rekomendował premierowi, by w marcu – jeśli zejdziemy poniżej 10 tys. dziennych zakażeń – zostały zniesione restrykcje dotyczące limitów w miejscach publicznych”.

strona 1 z 2
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!