Początek końca pandemii?

09.02.2022
Karolina Kropiwiec, Katarzyna Herbut, Agata Zbieg, Iwona Żurek, Sylwia Dąbkowska-Pożyczka, Szymon Zdziebłowski, Anna Kruszyńska, Aleksandra Kiełczykowska, Daria Kania, Edyta Roś

Za nami apogeum piątej fali – stwierdził w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Poinformował, że zmniejszona zostanie liczba łóżek covidowych w szpitalach i zapowiedział zniesienie tzw. kwarantanny z kontaktu oraz dalsze łagodzenie obostrzeń. Ogłoszono także skrócenie nauki zdalnej w szkołach.


Minister zdrowia Adam Niedzielski. Fot. MZ

– Widzimy wyraźnie, że za nami jest już apogeum piątej fali. To przesilenie, z którym mieliśmy do czynienia dwa tygodnie temu. Potwierdza się to w każdym wymiarze, zarówno na poziomie liczby nowych zakażeń, ale także na poziomie badań i testów oraz na poziomie liczby zleceń, które są wykonywane przez lekarzy POZ – przekazał minister zdrowia na konferencji prasowej.

Zaznaczył, że to już drugi tydzień, kiedy obserwowany jest spadek zleceń na testy. – To zawsze był wskaźnik wyprzedzający, jeśli chodzi o to, co będzie działo się z pandemią – dodał Niedzielski.

Znoszenie restrykcji w marcu

– Z mojego punktu widzenia widać, że luty będzie tym miesiącem, kiedy spadki zakażeń powinny być stosunkowo duże i w zasadzie w lutym wyczerpie się (...) poważne zagrożenie dla systemu opieki zdrowotnej – powiedział Niedzielski na konferencji prasowej.

– Mam nadzieję, że w marcu będziemy mogli podejmować odważne, pełne decyzje dotyczące znoszenia restrykcji (...) czy wprowadzenia bardziej łagodnych regulacji – tak, żebyśmy w wiosnę weszli w normalnym trybie funkcjonowania – dodał szef MZ.

– Tak, jak często byłem pesymistą, w tej sytuacji jestem optymistą – mamy tak naprawdę do czynienia z początkiem końca pandemii – ocenił Niedzielski.

Niedzielski został zapytany, czy – jeśli sytuacja na to pozwoli – w marcu maseczki nie będą już obowiązkowe w tych miejscach, w których obecnie są.

– Na tę chwilę to element, który zapewnia bezpieczeństwo epidemiczne – powiedział. – Stosowanie reguły DDM jest fundamentalną regułą pozwalającą na walkę z epidemią – podkreślił.

– Jeżeli chodzi o restrykcje dotyczące maseczek, to można myśleć, że w pewnej perspektywie takie decyzje będą podejmowane, ale wyraźnie chcę zaznaczyć, że pewna rekomendacja noszenia maseczek – szczególnie w przestrzeniach publicznych – będzie ze strony ministra zdrowia i ekspertów – zawsze formułowana – zapowiedział.

– Po to, żebyśmy zaczęli bardziej oswajać możliwość życia z COVID-19 w tle, po to, żeby czuć się bezpiecznie – dodał.

Mniej hospitalizacji względem zakażeń

– Widzimy, że inne kraje, które przed nami odczuwały apogeum tej piątej fali, znoszą już w tej chwili restrykcje i to jest ten scenariusz, który nas czeka – powiedział Niedzielski.

Dodał, że kluczowym zagadnieniem jest wydolność systemu ochrony zdrowia. – Oprócz obserwowania tych danych, które dotyczą liczby zakażeń w tej chwili, monitorujemy i analizujemy sytuację, jaką mamy w szpitalnictwie, bo to jest ta część sektora medycznego, która decyduje o wydolności, bądź jej braku systemu opieki zdrowotnej – podkreślił.

– Widzimy, że te dynamiczne wzrosty zakażeń nie mają przełożenia na tak samo dynamiczne wzrosty hospitalizacji. Oczywiście widzimy taki niewielki przyrost w ostatnich tygodniach, który jest odzwierciedleniem wzrostu zakażeń, ale w bardzo małym stopniu. Natomiast widzimy wyraźnie, że ta liczba hospitalizacji jest stosunkowo mała – zapewnił.

Niedzielski zaznaczył, że liczba hospitalizacji względem zakażeń wyraźnie maleje. – A jeśli weźmiemy pod uwagę, że tych zakażeń faktycznych jest rzeczywiście więcej ze względu na samotestowanie się Polaków, to tym bardziej widać, że to zagrożenie dla infrastruktury szpitalnej i ryzyko jej braku wydolności zdecydowanie maleje – dodał minister zdrowia.

Zdaniem Niedzielskiego przebieg COVID-19 w piątej fali jest łagodniejszy. – Analizowaliśmy to na podstawie dwóch wskaźników, przede wszystkim średniego czasu hospitalizacji – mówił. Jak dodał w piątej fali czas hospitalizacji wynosi tydzień, a w czwartej wynosił 10 lub więcej dni. Niedzielski dodał, że w szpitalach zmalało zapotrzebowanie na tlen mimo zbliżonej liczby hospitalizacji do poprzedniej fali.

– Spadek zapotrzebowania na tlen jest również związany z tym, że te terapie wysokoprzepływowe, które wymagają dużego zużycia tlenu, są w tej chwili mniej potrzebne. System jako taki nie zgłasza tego zapotrzebowania – poinformował.

Szef MZ był pytany o to, skąd wzięły się plany łagodzenia obostrzeń przy prawie 47 tys. zakażeń.

– Jeśli chodzi o porównanie sytuacji epidemicznej w styczniu i teraz, to wiemy już jedno, że jesteśmy po przesileniu, że trendy odwróciły się i mamy do czynienia z sytuacją, kiedy ta przerażająco wysoka dynamika wzrostu, z jaką mieliśmy do czynienia właśnie w styczniu, zmienia się w bardzo wysoką dynamikę, ale spadku, z jakim mamy teraz do czynienia – powiedział Niedzielski.

Druga ważna rzecz, zdaniem ministra zdrowia, to „charakter przebiegu samego zakażenia”.

– Widzimy bardzo wyraźnie, że to nie jest ta sama dolegliwość przechodzenia COVID-19, z jaką mieliśmy do czynienia w czwartej fali. Pobyty szpitalne (...) są krótsze i to znacznie krótsze, bo naprawdę zmiana średniego pobytu z powyżej 10 dni do blisko tygodnia to jest bardzo znacząca zmiana z punktu widzenia potencjalnej wydolności systemu opieki zdrowotnej – podkreślił szef MZ.

5 tys. łóżek covidowych mniej

Niedzielski wyjaśnił, że obecna sytuacja w szpitalnictwie skłoniła rząd do podjęcia ważnych decyzji.

– W tej chwili mamy na walkę z COVID-19 przeznaczonych blisko 30 tys. łóżek. Te 30 tys. łóżek jest zajętych w dwóch trzecich – bo wczoraj mieliśmy pierwszy dzień spadku tego obłożenia i mamy poniżej 20 tys. hospitalizacji – poinformował.

– Zdecydowaliśmy, żeby czym prędzej przywrócić ok. 5 tys. łóżek do systemu tego zwyczajnego leczenia w innych zakresach, zmniejszając wielkość infrastruktury covidowej do poziomu ok. 25 tys. – mówił minister zdrowia.

Minister zdrowia był pytany, czy jest jakiś scenariusz dalszej redukcji infrastruktury, jeżeli chodzi o pacjentów covidowych.

strona 1 z 2
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!