MZ: epidemia nabiera tempa

26.01.2022
Danuta Starzyńska-Rosiecka, Klaudia Torchała

Musimy być przygotowani na wzrosty liczby zakażeń SARS-CoV-2 w najbliższych dniach, nawet powyżej 60 tys. – powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Podał, że wariant Omikron stanowi 42 proc. wszystkich sekwencjonowanych próbek.

– Porównując tydzień do tygodnia, mamy teraz wzrosty na poziomie już 111 proc. Dzisiejszy wynik to na pewno nie jest koniec tendencji wzrostowej – powiedział dziennikarzom rzecznik resortu zdrowia. – Widzimy to już po porannych danych. Godzinę temu mieliśmy już 10 tys. zakażeń zanotowanych tylko w dniu dzisiejszym – podał. – Więc jutrzejszy wynik będzie porównywalny, jeżeli nie wyższy. Niestety.

– Widzimy, że teraz trzy województwa, w których znacząco rosną nam dane epidemiczne dotyczące liczby zakażonych, to woj. śląskie, woj. podlaskie i woj. łódzkie. Tam tydzień do tygodnia odnotowujemy wzrosty na poziomie 150 proc. – poinformował Andrusiewicz.

Wskazał, że „wariant Omikoron niedługo osiągnie połowę wszystkich wariantów, które mamy obecne w Polsce”. – Dzisiaj w wyniku sekwencjonowania mamy już 2464 próbki właśnie wariantu Omikron, co stanowi 42 proc. wszystkich sekwencjonowanych próbek w Polsce – powiedział rzecznik.

– Epidemia nabiera tempa. Musimy być przygotowani na wzrosty liczby zakażeń SARS-CoV-2 w najbliższych dniach, nawet powyżej 60 tys. – dodał.

Ponad 14 tys. zajętych łóżek

– Od fali wzrostów, która rozpoczęła się mniej więcej tydzień temu, właśnie w najbliższych dniach powinniśmy obserwować, czy hospitalizacje w Polsce będą znacząco rosły. Dzisiaj mamy w gotowości 30 tys. łóżek i 14 tys. zajętych, ale do szybkiego uruchomienia 10 tys. kolejnych łóżek – pokreślił rzecznik resortu zdrowia.

Dodał, że kolejnym etapem jest uruchomienie 20 tys. dodatkowych łóżek, do 60 tys. łóżek łącznie. Ale ta skala byłaby już „dużym wyzwaniem dla ochrony zdrowia w Polsce”. Wyjaśnił też, że przeznaczenie 60 tys. łóżek szpitalnych dla chorych z COVID-19 oznacza zabranie połowy dostępnych łóżek, nie licząc jednak tych, które są jeszcze w szpitalach wysokospecjalistycznych dla pacjentów.

– Jeżeli byłaby konieczność uruchomienia ponad 60 tys. łóżek, co będzie już sytuacją dramatyczną, będą one uruchamiane w każdym szpitalu w kraju. Wówczas nie będzie już podziału na szpitale covidowe i niecovidowe – powiedział.

Resort zdrowia podał w środę, że w szpitalach przebywa 14 018 pacjentów z COVID-19, w tym 1147 chorych podłączonych do respiratorów. Podano też, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 30 212 łóżek i 2713 respiratorów.

Ponad 60 tys. zleceń z POZ

Rzecznik MZ odniósł się również do sytuacji w podstawowej opiece zdrowotnej.

– Coraz więcej osób kierowanych na test jest z podstawowej opieki zdrowotnej. I tak jak obserwowaliśmy tydzień do tygodnia w poniedziałki, to były ruchy rzędu 40 tys. dodatkowych zleceń. W tej chwili w poniedziałki mamy w granicach 80 tys. zleceń z podstawowej opieki zdrowotnej. A dziś, czyli w danych za wtorek ponad 60 tys. z POZ, co jest świadectwem tego, jak dużo jest osób objawowych – powiedział.

Andrusiewicz zaznaczył, że około 80 proc. zakażonych SARS-CoV-2 aktualnie to osoby do 49. roku życia, a ok. 10 proc. to osoby w wieku 60 lat i starsze.

– W grupie wiekowej 60 plus umiera 89 proc. wszystkich osób, które raportujemy w zgonach. I te 48 godzin na opiekę nad pacjentem to jest walka z tą tendencją, w której osoby starsze są zbyt późno objęte opieką przez lekarza – odniósł się do ostatnich rozwiązań, które nakładają na lekarza POZ obowiązek bezpośredniego zbadania pacjenta powyżej 60. roku, u którego zdiagnozowano zakażenie SARS-CoV-2.

strona 1 z 2
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!