"Rozpędza się V fala epidemii" - strona 2

18.01.2022
Agata Zbieg, Karolina Kropiwiec, Danuta Starzyńska-Rosiecka

Andrusiewicz poinformował, że w tej chwili przygotowywane jest rozszerzenie bazy łóżkowej do 40 tys. Zaznaczył jednak, że będzie to zależne od sytuacji epidemicznej w poszczególnych regionach. Zapewnił też, że obecnie nie ma zgłaszanych problemów z dostawami tlenu.

Rzecznik przekazał, że trwają prace nad skróceniem okresu izolacji i kwarantanny. – Bierzemy pod uwagę wskazania ekspertów mówiące o tym, że okres między zakażeniem a pierwszymi objawami, czyli okres inkubacji wirusa, jest krótszy. Dlatego planujmy skrócić okres kwarantanny i izolacji, co m.in. przyspieszy powrót medyków do pracy – zapowiedział Andrusiewicz.

Przypomniał, że na problemy kadrowe pozytywny wpływ ma mieć m.in. delegowanie studentów przez uczelnie medyczne i ułatwienie wykonywania pracy w Polsce lekarzom z Białorusi i Ukrainy.

Rzecznik poinformował, że rozważane jest też wprowadzenie możliwości wykonywania testów w aptekach.

– Oczywiście miałoby się to odbywać przy zachowaniu standardów epidemiologicznych. To nie jest tak, że w aptece, w której jest jedno okienko i kumulują się chorzy, jeszcze ktoś dodatkowo będzie prowadził testy. Ale w aptekach, gdzie takie możliwości są, mógłby być punkt szybkiego wymazu i nad tym teraz pracujemy – zapowiedział.

Dodał, że do wprowadzenia takiego rozwiązania przygotowuje się także Naczelna Izba Aptekarska. – W ten sposób zwiększamy możliwości testowania w naszym kraju – podkreślił rzecznik.

Poinformował, że konkretne propozycje zostaną zaprezentowane w najbliższych tygodniach.

Rzecznik resortu zdrowia pytany był we wtorek przez dziennikarzy o to, ile jest w Polsce dawek leku Molnupirawir oraz czy będą go mogli przypisywać pacjentom lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, a jeśli tak, to od kiedy.

– W tej chwili mamy kilkanaście tysięcy sztuk tego leku w Polsce – odpowiedział Andrusiewicz.

– Pierwsze, w granicach 3 tys. sztuk, zostało rozdysponowane pomiędzy stacje dializ oraz szpitale hemato-onkologiczne. Tam, jeżeli trafia pacjent, który został zdiagnozowany, jako pacjent covidowy, od razu dostał dyspozycje zażywania tego leku – podał. Wyjaśnił, że „wziąwszy pod uwagę niewielką ilość leku, przede wszystkim chcieliśmy skierować go do pacjentów najciężej chorych”.

– W tej chwili przygotowujemy rozwiązania. One do końca tego tygodnia zostaną wypracowane, by to również lekarze POZ mogli ten lek zapisywać – poinformował. – Z tym, że czasem mamy problem z lekarzami POZ. W ostatnim czasie, jeżeli stwierdziliśmy, że pacjent przed okresem szpitalnym powinien być zaopiekowany przez lekarza POZ, niektórzy lekarze POZ odpowiedzieli, że oni chorych pacjentów przyjmować nie chcą – wskazał Andrusiewicz.

strona 2 z 2
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!