MZ: 234 zakażenia Omikronem

12.01.2022
Danuta Starzyńska-Rosiecka, Magdalena Gronek

W Polsce wykryto dotąd 234 zakażenia wariantem Omikron. Najwięcej, bo ponad 60 przypadków zakażenia, wykryto w woj. pomorskim i mazowieckim – poinformował w środę rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik resortu zdrowia w środę na briefingu mówił m.in. o liczbie zakażeń wariantem Omikron SARS-CoV-2.

– Jeśli chodzi o Omikron, to w tej chwili mamy go mniej więcej na poziomie 8 proc. w populacji. To są 234 stwierdzone zakażenia Omikronem w próbkach, które podlegały w ostatnim czasie sekwencjonowaniu – powiedział Andrusiewicz. Wskazał, że „nadal dwa województwa, które dominują w zakresie wykrywania Omikronu, to województwo pomorskie i województwo mazowieckie”. – W każdym z tych województw wykryto ponad 60 przypadków zakażenia Omikronem – podał

Przypomniał, że „ostatnio mieliśmy 7 proc. udziału Omikronu w populacji, teraz mamy już 8 proc”. Jak mówił, oznacza to, że wykrywane jest coraz więcej zakażeń tym wariantem koronawirusa.

– Myślę, że na koniec stycznia będziemy już go mieli na pewno na poziomie mniej więcej 50 proc. i powyżej – dodał Andrusiewicz.

– Przed Omikronem może nas chronić trzecia dawka, dawka przypominająca. Cały czas do przyjęcia tej dawki państwa zachęcamy, tak jak zachęcamy do szczepienia dzieci – powiedział.

W środę Ministerstwo Zdrowia podało, że badania potwierdziły 16 173 nowe zakażenia koronawirusem. Zmarły 684 osoby z COVID-19. Rzecznik resortu zdrowia powiedział, że 531 osób z grona tych, które zmarły to są osoby niezaszczepione. – To jest ponad 77 proc. wszystkich zgonów – zwrócił uwagę Andrusiewicz.

Poinformował, że „ponad 80 proc. osób zaraportowanych jako zmarłe, to są osoby powyżej 65. roku życia”. – Średnia wieku wynosi 75 lat – wskazał rzecznik MZ. Zwrócił jednocześnie uwagę, że jeżeli COVID-19 dotyka niezaszczepionej osoby starszej, to kończy się to niestety tragicznie.

Andrusiewicz zaznaczył, że „większość osób, która zakaża się w ostatnim tygodniu – 68 proc. – to są osoby do 49. roku życia, czyli widzimy, że wśród grup najbardziej zaszczepionych tych zakażeń jest mniej – stwierdził Andrusiewicz.

W szpitalach przebywa 17 155 pacjentów z COVID-19, w tym 1682 chorych jest podłączonych do respiratorów – podało w środę Ministerstwo Zdrowia. Dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 30 781 łóżek i 2790 respiratorów.

– Z dzisiejszych danych wynika, że jest duży spadek zajętych łóżek w szpitalach – powiedział Andrusiewicz. Zwrócił uwagę, że w ciągu ostatniej doby zwolniło się ponad 900 łóżek. – To jest pozytywnym sygnał – ocenił rzecznik resortu zdrowia.

Powiedział, że pozytywnym znakiem jest również spadająca liczba wyjazdów Zespołów Ratownictwa Medycznego. – W ostatnim dniu mamy 8800 wyjazdów, a jeszcze niedawno notowaliśmy w granicach 10 tys. i powyżej – zwrócił uwagę Andrusiewicz.

Zaznaczył, że „nadal utrzymuje się dość wysoki pułap osób z obniżoną saturacją, które zabiera pogotowie”. – To nadal jest w granicach 50 proc. osób zabieranych przez karetkę – powiedział rzecznik resortu zdrowia, zwracając uwagę, że „to przekłada się na statystykę zgonów”.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!