MZ: 14 350 nowych zakażeń, 709 zgonów - strona 2

30.12.2021
Iwona Żurek, Anna Kruszyńska , Olga Łozińska, Magdalena Gronek

Zapytany o to, dlaczego w Sylwestra będą mogły odbywać się imprezy w klubach i dyskotekach, Niedzielski odpowiedział, że to rozwiązanie ma na celu uniknięcie „fikcyjnych obostrzeń, które i tak nie będą przestrzegane”.

„Chcemy w cywilizowany sposób narzucić pewne normy, jak ta impreza powinna się odbywać – bo te normy są wprowadzone. Przypominam, że jest limit ograniczający do 100 osób – i to jest dosyć restrykcyjne rozwiązanie, bo widziałem, że w innych krajach są takie limity nawet rzędu do tysiąca osób” – ocenił.

Zastrzegł, że rząd stara się „w cywilizowany sposób przejść przez uroczystość, która i tak będzie obchodzona”. Niedzielski przyznał, że nikt nie jest w stanie „postawić policjanta przy każdej z takich imprez”. „W tym sensie zawsze jest przestrzeń do oszukiwania” – stwierdził.

„Na koniec dnia te osoby, które przekraczają te reguły, biorą też na siebie pewnego rodzaju odpowiedzialność za życie nie tylko własne, ale też ludzi, z którymi się przebywa (...). Przy braku poczucia odpowiedzialności absolutnie przepisy stają się nieegzekwowalne” – podkreślił minister zdrowia.

Odnosząc się do zaplanowanego na 31 grudnia w Zakopanem „Sylwestra marzeń” Niedzielski zastrzegł, że „impreza w plenerze na pewno jest mniej obciążona ryzykiem rozprzestrzeniania infekcji”. „Moim zdaniem wszystkie te imprezy powinny być ograniczone naprawdę do minimum niezbędnego a na pewno mieścić się w limitach, które są wyznaczone prawem” – zaznaczył.

Zdaniem ministra zdrowia projekt, który da pracodawcy możliwość testowania pracowników "jest rozwiązaniem kompromisowym".

"Poszliśmy w kierunku tego, żeby pracodawca miał możliwość weryfikowania nie szczepienia, tylko testu. Jednocześnie wprowadzamy taką powszechną możliwość testowania pracowników" – zapowiedział na antenie Radia ZET.

"O ile ta pierwsza wersja, dotycząca szczepień, budziła więcej kontrowersji, o tyle już kwestia tego, by pracodawca mógł tworzyć bezpieczne środowisko pracy, weryfikować test, to jest zagadnienie, które, w mojej ocenie, budzi mniej emocji" - stwierdził.

Zaznaczył, że w przypadku testu zleconego przez pracodawcę - inaczej, niż w przypadku testu zleconego przez lekarza ze względu na ryzyko zakażenia - pracownik nie będzie udawał się na kwarantannę.

Niedzielski zastrzegł, że podwładny nie będzie mógł odmówić wykonania testu. "To będzie prawo, które na poziomie ustawowym będzie dawało prawo pracodawcy. To pracodawca może z tego nie skorzystać, ale jeżeli już skorzysta, to potem może wyciągać konsekwencje służbowe, tak jak to jest opisane w kodeksie pracy" – poinformował.

Według ministra zdrowia to, czy test pracowniczy będzie możliwy do wykonania dwa, trzy czy pięć razy w tygodniu, będzie zależało od zainteresowania.

Niedzielski pytany w czwartek o powrót dzieci do szkoły 10 stycznia odparł: "Chciałbym powiedzieć, ze 100-procenotwą pewnością, że tak będzie i to jest najbardziej prawdopodobny scenariusz, ale my cały czas bardzo uważnie obserwujemy, co się dzieje, jeśli chodzi o rozwój infekcji związanych z omikronem".

"Pierwsze informacje, które słyszymy lub które widzimy w literaturze naukowej mówią o tym, że wirus jest bardziej zakaźny, chociaż z drugiej strony pierwsze sygnały mówią o tym, że liczba, czy procent hospitalizacji jest nieco mniejszy niż w przypadku delty" - podkreślił minister.

"Nasze prognozy, które widzimy na modelach, czy na prognozach eksperckich, mówią o tym, że ewentualne przesilenie, czyli ta sytuacja, w której zacznie już na masową skalę pojawiać się omikron i będzie również dominował, jeśli chodzi o strukturę nowych zakażeń, mówią o tym, że zacznie się tak dziać pod koniec stycznia" – poinformował szef MZ.

"Jeżeli ten scenariusz byłby realizowany, tak jak zakładamy, że ewentualne przesilenie może pojawić się w styczniu, to dzieci raczej do szkoły wrócą na ten krótki czas, bo czekają nas ferie. Natomiast jeśli byśmy widzieli, że przyśpieszenie epidemiczne ma miejsce wcześniej, będziemy niestety musieli podejmować bardziej krytyczne decyzje" – podkreślił Niedzielski.

strona 2 z 2
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!