Covidowe wieści z Europy Zachodniej - strona 2

18.12.2021
Z Londynu Bartłomiej Niedziński
Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek
Marzena Szulc

„Paszportu szczepionkowy”, który miałby zastąpić paszport covidowy i być świadectwem pełnego zaszczepienia, może zostać wprowadzony na początku przyszłego roku i obowiązywać osoby udające się w dłuższą podróż czy wybierające się do restauracji.

Na razie można przebywać w miejscach publicznych na podstawie zaświadczenia o negatywnym teście na koronawirusa – przypomina Reuters.

Veran zapowiedział też, że dawka przypominająca szczepionki będzie od 30 stycznia obowiązkowa dla medyków, opiekunów medycznych i strażaków, a „jeśli wszystko pójdzie dobrze”, to już od środy szczepione będą dzieci w wieku 5-11 lat. Podkreślił, że w całym kraju w szpitalach leczonych jest ponad 15 tys. chorych na COVID-19, a blisko 3 tys. z nich leży na oddziałach intensywnej terapii – podaje „Le Figaro”.

Dziennik zwraca uwagę, że Veran podjął temat, o którym dzień wcześniej mówił premier Francji Jean Castex. Szef rządu zapowiedział, że na początku 2022 roku Omikron stanie się w kraju dominującym wariantem koronawirusa i z tego powodu w styczniu rząd przedłoży parlamentowi projekt ustawy, która zamieni paszport covidowy na „paszport szczepionkowy”, wydawany na postawie pełnego zaszczepienia.

Na początku grudnia Veran ocenił, że obecna fala zakażeń koronawirusem osiągnie szczyt po koniec stycznia przyszłego roku.

Premier Francji Jean Castex powiedział w piątek, że na początku 2022 roku Omikron, który „błyskawicznie rozprzestrzenia się w Europie”, stanie się w kraju dominującym wariantem koronawirusa. Oznajmił, że paszport covidowy powinien być zastąpiony przez „paszport szczepionkowy”.

– Nie znamy jeszcze w pełni tego wariantu; o ile tempo, w jakim się rozprzestrzenia, wydaje się znacznie szybsze, to wydaje nam się, że nie jest on bardziej niebezpieczny od wariantu Delta – podkreślił premier. Jak dodał, na razie dane wskazują na to, że pełne zaszczepienie wraz z dawką przypominającą chroni przed ciężkim przebiegiem COVID-19.

Castex ocenił, że „jest niedopuszczalne, by kilka milionów Francuzów, którzy odmawiają zaszczepienia się, tworzyło zagrożenie życia dla całego kraju”. W związku z tym na początku stycznia rząd przedłoży parlamentowi projekt ustawy, która zamieni paszport covidowy na „paszport szczepionkowy”, wydawany na postawie pełnego zaszczepienia.

Premier zwrócił się do merów francuskich miast, by zrezygnowali z noworocznych koncertów i imprez, aby nie dopuścić do szybszego rozprzestrzeniania się wariantu Omikron. Zapowiedział też, że wynagrodzenie personelu szpitali za nadgodziny zostanie podwojone od poniedziałku.

Ze względu na błyskawiczne rozprzestrzenianie się wariantu Omikron premier zrezygnował z podróży do Jordanii, dokąd miał wyjechać 31 grudnia, a prezydent Emmanuel Macron odwołał wyjazd do Mali, gdzie miał się spotkać z francuskimi żołnierzami – podaje AFP.

Pałac Elizejski poinformował o decyzji prezydenta po posiedzeniu rady sanitarnej, które zwołano przy rozważyć nowe restrykcje w związku z kolejną falą pandemii – relacjonuje agencja.

Austriacki rząd zadecydował o utworzeniu ogólnokrajowego sztabu kryzysowego (GECKO), mającego koordynować walkę z pandemią w całym kraju. GECKO ma za zadanie przygotować kraj do walki z kryzysem, jaki może spowodować Omikron i ewentualne kolejne warianty koronawirusa.

Sztabem kryzysowym zarządzać mają generał dywizji Rudolf Striedinger oraz Katharina Reich, dyrektor generalna ds. zdrowia publicznego. Do ich głównych zadań ma należeć koordynowanie szczepień, testów i zamówień leków – poinformował rząd w piątek wieczorem.

– W trakcie pandemii narastała krytyka zarządzania kryzysowego, prowadzonego przez rząd – przypomina dziennik „Kronen Zeitung”. Pomóc w tych działaniach ma teraz „strukturalna reorganizacja zarządzania pandemią”, a w zespole mają się znaleźć „wiodący eksperci do spraw naukowych, wdrożeń operacyjnych i komunikacji”.

Deklarowanym celem GECKO jest przygotowanie się na nadchodzącą falę infekcji Omikronem, a także ewentualnych kolejnych wariantów koronawirusa. GECKO nie ma zastąpić istniejących organów, lecz „zgromadzić zespół najlepszych ekspertów, oparty na modelu niemieckim, i udzielać regularnych rekomendacji”. Skład zespołu ma zostać przedstawiony podczas konferencji prasowej w sobotę.

strona 2 z 2
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!