"Kupujemy wszystkie dostępne leki"

17.12.2021
Katarzyna Lechowicz-Dyl

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych nie magazynuje leków na COVID-19, we współpracy z Ministerstwem Zdrowia zamawiamy wszystko co możliwe i najszybciej jak to możliwe rozdysponowujemy do szpitali – powiedział prezes agencji Michał Kuczmierowski. Podał, że w czwartek dotarła dostawa remdesiwiru.

Przypomniał, że RARS jest zaangażowany w dystrybucję leków covidowych – Veklury (zawierających remdesiwir), Roactemra, Olumiant i Neoparyna. Zaznaczył, że wkrótce dojdą też nowe leki: Ronapreve (kasiriwimab i imdewimab), Regkiron (regdanwimab) i Molnupiravir, które również błyskawicznie trafią do szpitali.

„W czwartek do RARS przyjechało 42 tys. dawek remdesiwiru i już obecnie rozpoczęliśmy proces ich dystrybucji. Dostawy do szpitali, które prowadzą leczenie pacjentów covidowych, będą realizowane od piątku” – poinformował.

„Czekamy na kolejne dostawy od producentów, niestety zapotrzebowanie na całym świecie przewyższa możliwości produkcyjne. Kupujemy wszystkie leki, które są tylko dostępne” – dodał. Prezes zaznaczył, że RARS nie magazynuje leków covidowych. „Zapotrzebowanie jest tak duże, że od razu te dawki udostępniamy do szpitali i natychmiast wysyłamy. Nie ma ich w rezerwach. Niczego nie trzymamy” – podał.

Dodał, że sytuacja na rynku światowym w związku z kolejną falą pandemii jest taka, że producenci nie nadążają z produkcją. „Ministerstwo Zdrowia i RARS kupują wszystkie dawki, które są możliwe do kupienia. Nie czekamy, bierzemy wszystko co możliwe” – dodał.

Zamówienia leków szpitale składają w tym samym systemie, który obsługuje dystrybucję szczepionek. „Jest to sprawdzony mechanizm, działa bez zarzutów, nie ma żadnych awarii i bardzo usprawnia cały proces dystrybucji” – podkreślił Kuczmierowski.

Prezes RARS przekazał, że od 29 października br, odkąd RARS odpowiada za dystrybucję leków, przekazano 2 mln dawek leków do 440 szpitali, wystarczających na terapię dla około 50 tys. pacjentów.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!