Kraska: 27 458 nowych zakażeń, 562 zgony - strona 2

09.12.2021
Katarzyna Lechowicz-Dyl

Kraska zaprzeczył w radiowej Jedynce, by takie prace trwały. – To nie jest prawda. Takie prace nie trwają, nie wiem dlaczego portal z taką lubością straszy Polaków. Myślę, że trzeba inaczej postępować, nie straszymy, ale namawiamy do szczepień, bo to jedyna metoda, byśmy czwartą falę przetrwali – powiedział.

Zgodnie z ostatnimi decyzjami rządu, uczniowie szkół podstawowych i średnich uczyć będą się zdalnie od 20 grudnia do 9 stycznia. Żłobki i przedszkola będą w tym czasie działały bez zmian.

Wiceminister był pytany w radiowej Jedynce m.in. o doniesienia medialne, że coraz więcej zwolenników w rządzie ma rozwiązanie, by niezaszczepione dzieci były automatycznie kierowane na zdalną naukę.

– Nie ma takiego pomysłu. Chcemy, aby dzieci po przerwie świątecznej wróciły do nauki stacjonarnej. To jest bardzo ważne, aby młodzież miała kontakt z rówieśnikami, miała kontakt ze swoimi nauczycielami – podkreślił Kraska.

Dopytywany, czy może jednoznacznie stwierdzić, że nie będzie podziału dzieci na zaszczepione i niezaszczepione, wiceminister odparł: „tak nie będzie”.

Wiceminister był pytany o możliwość testowania pracowników, jaką mają zyskać pracodawcy i czy będzie to odbywało się na koszt państwa.

– Tak, rzeczywiście te testy będą na koszt państwa, czyli będą bezpłatne. To będzie uregulowane ustawą, nad którą w tej chwili z posłami pracujemy. Myślę, że w najbliższych dniach ta ustawa znajdzie się w Sejmie – powiedział Kraska.

Wiceminister wskazał, że przepisy zaczną obowiązywać w zależności od tego, kiedy ustawa wejdzie w życie. „– Ale logistycznie i finansowo jesteśmy do tego już przygotowani – zapewnił.

– To będą testy antygenowe, które bardzo szybko pokazują, czy jesteśmy zakażeni czy nie. (…) Jeśli chodzi o częstość testowania, czekamy jeszcze na opinie ekspertów – dodał.

strona 2 z 2
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!