Covidowe wieści z RPA i Botswany

02.12.2021

W Republice Południowej Afryki wykryto w środę ponad 8,5 tys. nowych infekcji koronawirusem, blisko dwa razy więcej niż we wtorek – przekazały władze. Według ekspertów na razie nie ma pewności, by ten wzrost był związany z nowym wariantem Omikron, ale jest to bardzo prawdopodobne.

”Możliwe, że w najbliższym czasie w RPA dojdzie do ogromnego wzrostu infekcji” – ostrzega odpowiedzialna za ten region w Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dr Nicksy Gumede-Moeletsi. Przewiduje, że jeszcze w tym tygodniu liczba zakażeń może wzrosnąć dwa lub trzy razy.

Na razie jest zbyt wcześnie, by mieć pewność, że nowo odkryty wariant Omikron, który został po raz pierwszy opisany w RPA, odpowiada za wzrost infekcji w tym kraju, ale według ekspertów jest to bardzo prawdopodobne – informuje agencja AP. Standardowy test PCR może wskazywać na to, że chory został zakażony wariantem Omikron, ale dopiero pełne sekwencjonowanie genetyczne próbki może to całkowicie potwierdzić – dodaje Associated Press.

Laboratoria w RPA i sąsiedniej Botswanie pilnie przeprowadzają takie badania, by określić, czy Omikron jest bardziej zaraźliwy, powoduje cięższy przebieg COVID-19 i jaką ochronę dają przed nim stosowane już szczepionki – zaznacza Gumede-Moeletsi. „Dane, którymi obecnie dysponujemy są wciąż bardzo ograniczone. Wiele związanych z nowym wariantem aspektów wymaga zbadania, zaraźliwość jest tylko jednym z nich” – dodaje.

W RPA rośnie również liczba chorych na COVID-19, którzy wymagają hospitalizacji. Nie jest to jednak tak gwałtowny wzrost, jak w wypadku ogólnej liczby zakażeń.

Infekcje Omikronem wykryto w pięciu z dziewięciu prowincji RPA; w listopadzie stwierdzono go w 74 proc. zsekwencjonowanych próbek SARS-CoV-2 – poinformował w środę krajowy Instytut Chorób Zakaźnych. Przekazał również, że najstarsza próbka zawierająca nowy wariant pochodzi z 8 listopada.

Pamela Smith-Lawrence, dyrektor wykonawcza w ministerstwie zdrowia w Bostawnie powiedziała w środę, że 16 z 19 odnotowanych tam przypadków zakażenia nowym wariantem koronawirusa Omikronem nie wykazywało żadnych objawów. Dodała, że traktowanie Bostwanę jako zarzewie wirusa jest „niesprawiedliwe”.

W wywiadzie dla Reutersa Smith-Lawrence podkreśliła, że większość osób, które zakaziły się Omikronem wyzdrowiała. Trójka osób, które miały objawy przeszła COVID-19 „bardzo, bardzo łagodnie”.

Właśnie w Botswanie, 11 listopada zidentyfikowano nowy wariant koronawirusa, Omikron, który przedostał się niedługo później do RPA i innych krajów.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!