WHO: Europa stała się epicentrum pandemii

02.12.2021

Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia wskazali, że Europa stała się obecnie epicentrum pandemii koronawirusa. Kończąc w środę nadzwyczajną sesję zwołaną z powodu pojawienia się nowego wariantu Omikron, wskazano, że jest już on obecny w 24 państwach - poinformowała Agencja Reutera.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podała, że dotychczas zidentyfikowano ponad czterdzieści mutacji w obrębie wariantu Omikron. W krajach europejskich jednak to wariant Delta wciąż odpowiada za zdecydowaną większość zakażeń.

Eksperci zwrócili uwagę na spowodowaną brakiem informacji na temat Omikronu panikę, jaka pojawiła się w wielu krajach. Zaznaczyli przy tym, że część z mutacji nowego wariantu wskazuje na możliwość łatwiejszej i szybszej transmisji wirusa.

We wnioskach sesji wykluczono konieczność rozwoju nowej szczepionki na wariant Omikron. Zdaniem ekspertów producenci powinni jedynie dokonać niewielkich zmian w już obecnych na rynku preparatach. WHO podtrzymało opinię o braku potrzeby zamykania granic, prosząc jednocześnie o uściślenie kontroli w celu wczesnego wykrywania zakażeń.

Kończąc sesję, wyrażono także zrozumienie dla niechęci wobec środków bezpieczeństwa stosowanych w związku z wybuchem pandemii, zwrócono jednak uwagę na gwałtowny rozwój mutacji w przypadku ich rozluźniania.

Światowa Organizacja Zdrowia spodziewa się „na dniach” więcej informacji w kwestii przenoszenia się nowego wariantu koronawirusa – Omikronu – poinformowała w środę na briefingu w Genewie główna ekspertka WHO ds. epidemii Maria Van Kerkhove.

Jest to szybciej niż „tygodnie”, jakie WHO zakładała przed kilkoma dniami na dokonanie oceny dostępnych danych dotyczących nowego wariantu, który Organizacja określiła jako „budzący obawy”.

To, czy wariant jest bardziej zakaźny i czy jest odporny na szczepionkę, to tylko niektóre z głównych pytań, na które wciąż trzeba odpowiedzieć.

Producenci szczepionek zapowiedzieli, że ocena skuteczności ich szczepionek przeciwko wariantowi Omikron zajmie około dwóch tygodni.

Van Kerkhove uważa, że jednym z możliwych scenariuszy jest to, że nowy wariant, który został po raz pierwszy zarejestrowany w RPA, może być bardziej zakaźny niż dominujący wariant Delta. Dodała, że nie wiadomo jednak jeszcze, czy Omikron wywołuje poważniejsze skutki niż inne warianty koronawirusa.

Główna specjalistka naukowa WHO Soumya Swaminathan jest z kolei zdania, że istniejące szczepionki przeciwko COVID-19 będą skuteczne w walce z wariantem Omikron.

Mike Ryan, dyrektor ds. sytuacji kryzysowych WHO, powtórzył sprzeciw Organizacji wobec zakazów lotów do i z południowej Afryki, które zostały wprowadzone przez Wielką Brytanię i inne kraje, twierdząc, że nie zapobiegnie to rozprzestrzenianiu się wariantu.

„Pomysł, że można po prostu nałożyć hermetyczną pieczęć na niektóre kraje, nie jest możliwy. Nie widzę logiki ani z perspektywy epidemiologicznej, ani zdrowia publicznego” – stwierdził.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!