MZ: to granie zdrowiem i życiem warszawiaków

09.11.2021
Klaudia Torchała

Warszawskie szpitale, głównie zarządzane przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego, nie chcą raportować informacji o wolnych miejscach – powiedział we wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Trudno uwierzyć „w te kalumnie” – powiedziała, odpierając zarzuty, wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

Wcześniej we wtorek wiceminister Kraska rozmawiał z wojewodą mazowieckim oraz pracownikami warszawskiej dyspozytorni o kierowaniu załogami ratownictwa medycznego w Warszawie i województwie mazowieckim.

Kraska na konferencji prasowej zwrócił uwagę, że wtorkowy bilans zakażeń pokazuje, że czwarta fala pandemii „nabiera impetu”. Taka sytuacja powoduje – jak mówił – że więcej osób trafia do szpitali.

Przypomniał, że resort na bieżąco śledzi dostęp pacjentów do opieki w szpitalach. – Od początku pandemii zdecydowanie widzimy, że akurat Miasto Stołeczne Warszawa boryka się z problemami. Mamy sygnały, że niestety czasem po wiele godzin karetki czekają przed Szpitalnymi Oddziałami Ratunkowymi. Dlatego dzisiaj, będąc na dyspozytorni medycznej, analizowaliśmy, dlaczego tak się dzieje. (...) Takich sygnałów z innych miast w kraju nie mamy – zaznaczył Kraska.

Zwrócił uwagę, że dyspozytor medyczny posiada wiedzę o wolnych miejscach w szpitalu, co pozwala mu wskazać, gdzie karetka może być skierowana. – Wszystkie szpitale w Polsce mają obowiązek raportowania wolnych miejsc do specjalnego systemu, tzw. kolejkowego, który pokazuje, że w danym szpitalu są wolne miejsce (...). Oczywiście system działałby dobrze, pod warunkiem, że te szpitale raportowałyby te wolne miejsca – powiedział wiceminister.

Powołując się na najnowsze dane z dyspozytorni, wskazał, że szpitale warszawskie, głównie – jak zastrzegł – zarządzane przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego, nie chcą takich informacji udzielać. – To jest bardzo bulwersujące. To jest granie zdrowiem i życiem warszawiaków – podkreślił Kraska.

Dodał, że Szpital Południowy i Szpital Praski odmawiają przyjęcia pacjentów. – Możemy się politycznie nie zgadzać, ale tutaj jest gra zdrowiem i życiem warszawiaków. Stąd mój apel do prezydenta: zaniechajmy takich praktyk – oświadczył wiceszef MZ.

Poinformował, że na modernizację instalacji szpitalnych w całej Polsce zostało przeznaczonych kilkaset milionów złotych z funduszu covidowego. – Dziwi mnie, że szpitale warszawskie nie występowały o te fundusze na modernizację swojej infrastruktury, jeżeli wiedziały, że mogą do nich trafić pacjenci, którzy wymagają dodatkowych ilości tlenu – powiedział wiceminister zdrowia.

Zarówno Szpital Południowy w Warszawie jak i Szpital Praski argumentują, że są niedostosowane do takiej ilości zapotrzebowania tlenu dla swoich pacjentów.

Wiceminister Kraska oświadczył, że w tej chwili w województwie mazowieckim są tzw. banki tlenowe, które są gotowe do przekazania tlenu do tych szpitali. – Zdarzają się awarie, więc nie możemy sobie pozwolić, żeby pacjenci pozostali bez dostępu do tlenu, a zatem możliwość dostarczenia tlenu mamy – zapewnił wiceszef MZ.

strona 1 z 2
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!