MZ: będą wytyczne dla chorych i odwiedzających

28.10.2021
Rafał Białkowski, Magdalena Gronek, Mikołaj Małecki, Wiktoria Nicałek

Rada Medyczna razem z Ministerstwem Zdrowia przygotowały wytyczne dla pacjentów, którzy są i będą przyjmowani do szpitali, a także dla osób, które będą je odwiedzały; będą tu promowane osoby, które są zaszczepione - powiedział w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.


Waldemar Kraska. Fot. MZ

Kraska był pytany na briefingu prasowym w Warszawie, kiedy będą wytyczne dla miejskich szpitali tak, by chorzy na COVID-19 się mieszali z osobami zdrowymi.

"Rada Medyczna razem z Ministerstwem Zdrowia już przygotowała wytyczne dla pacjentów, którzy są i będą przyjmowani do szpitali, a także dla osób, które będą je odwiedzały. Tutaj także będą promowane osoby, które są zaszczepione, wtedy nie będą musiały być poddawane testom. Także chcemy - bo niestety bardzo niewielki, ale pewien procent osób, które pracują w polskich szpitalach - mówię tu o osobach niezaszczepionych - chcemy by były dwa razy w tygodniu testowane na obecność koronawirusa" - odpowiedział Kraska.

Wiceszef MZ był też pytany, dlaczego na uczelniach medycznych studenci nie muszą nosić maseczek w przestrzeniach zamkniętych, m.in. w świetlicach, podczas gdy analitycy mówią, że obecna fala to między innymi efekt powrotu na uczelnie. Kraska odpowiedział, że decyzję w tej sprawie pozostawiono rektorom i jeśli oni tak zdecydują, studenci będą nosili maski.

Duża migracja, duże przemieszczanie się ludzi sprzyja temu, że wirus będzie mógł być bardziej aktywny – mówił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, pytany, czy resort po 1 listopada spodziewa się wzrostu liczby zakażeń. Kraska przypomniał jednocześnie, że w środę minister zdrowia Adam Niedzielski zaproponował, abyśmy w dużych skupiskach ludzi w czasie odwiedzania grobów naszych bliskich także zakładali maseczki. "Tutaj nie narzucamy tego, ale to jest w interesie nas samych, a także i naszych bliskich" – podkreślił wiceszef MZ.

Pytany, kiedy zacznie funkcjonować szpital tymczasowy przeznaczony dla pacjentów z COIVD-19 na warszawskim Okęciu, Kraska ocenił, że będzie to "pierwszy-drugi dzień listopada". Podkreślił, że "wszystko jest gotowe" do uruchomienia szpitala i przyjęcia pierwszych pacjentów. "W tej chwili nie ma takiej potrzeby, żeby on był już uruchomiony, jeżeli będzie taka potrzeba, to przyspieszymy" - zaznaczył wiceszef MZ.

Pytany, czy planowane jest ponowne otwarcie szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym w Warszawie, Kraska powiedział, że "jeżeli będzie taka potrzeba". "Mam nadzieję, że nie - na Mazowszu także otwieramy oddziały w szpitalach stacjonarnych" - dodał.

Kraska ocenił także, że pacjenci z COVID-19 trafiają do szpitali w coraz gorszym stanie. "To jest troszeczkę inne fala, niż poprzednie, ponieważ w poprzedniej fali ten okres od wystąpienia objawów, do trafienia pacjenta do szpitala, to było około dwóch tygodni. Teraz jest to 3-4 dni, nawet czasem krócej" - zauważył. Zaapelował, żeby w przypadku gorszego samopoczucia i objawów przeziębienia wykonać test na zarażenie SARS-Cov2. "Tutaj czas gra wielką rolę" - dodał.

Tymczasowy szpital na Okęciu ma pomieścić 170 pacjentów; zaopatrzony jest także w 31 stanowisk respiratorowych. Jak informował we wtorek Kraska, dodatkowe łóżka dla pacjentów zarażonych koronawirusem powstaną także w warszawskim szpitalu zakaźnym.

strona 1 z 2
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!