Doniesienia covidowe z Europy

12.10.2021
Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska
Z Rzymu Sylwia Wysocka
Z Berlina Berenika Lemańczyk

Kierownictwo Węgierskiej Akademii Nauk (MTA) zaapelowało w poniedziałek do mieszkańców o zakrywanie ust i nosa maseczkami ochronnymi w transporcie publicznym, a także w pomieszczeniach zamkniętych i na imprezach masowych. MTA podkreśliła, że w obecnej sytuacji obowiązkiem każdego mieszkańca jest przekonywanie do zaszczepienia się osób, które jeszcze tego nie zrobiły.

Naukowcy podkreślili, że dzięki wysiłkom specjalistów i decydentów udało się szybko osiągnąć poziom 60-procentowego zaszczepienia ludności przeciw COVID-19, ale skłonność do dalszego szczepienia spadła i odsetka tego nie udaje się zwiększyć mimo kampanii informacyjnych i wysyłania busów ze szczepionkami do mniejszych miejscowości.

Przy obecnym poziomie zaszczepienia – według MTA – nie sposób zapobiec dalszym zakażeniom i chorobie dużej liczby osób, tym bardziej że sytuację pogorszy już zaczynająca się epidemia grypy.

Według MTA tylko przy jak najliczniejszym udziale społeczeństwa można zachęcić do szczepienia 2,5 mln osób, które tego jeszcze nie zrobiły. Naukowcy apelują zatem, by każdy w swoim środowisku występował przeciwko fałszywym i pseudonaukowym przekonaniom odnośnie do pandemii.

Na Węgrzech rozwija się czwarta fala epidemii koronawirusa. W ostatni weekend liczba nowych zakażeń wzrosła do 2046, co oznacza znaczny wzrost w porównaniu z zeszłym weekendem, kiedy wykryto ich 1492. Zmarło też 28 kolejnych chorych na COVID-19. Liczba aktywnych zakażeń wzrosła do ponad 10 tys.

Niewykluczone, że od nowego roku we Włoszech zostanie ograniczone stosowanie przepustki sanitarnej, jeśli sytuacja epidemiczna będzie się dalej poprawiać - powiedział w poniedziałek wiceminister zdrowia Andrea Costa. Od piątku przepustka COVID-19 będzie wymagana we wszystkich miejscach pracy w kraju.

W wypowiedzi dla agencji Ansa wiceszef resortu zdrowia oświadczył, że można będzie rozważyć ewentualne ograniczenie wymogu tzw. Green Pass od nowego roku. "Bardziej precyzyjna ocena zostanie dokonana w grudniu wraz z wygaśnięciem stanu wyjątkowego, na co mamy nadzieję" - dodał Costa.

Stan wyjątkowy we Włoszech został wprowadzony pod koniec stycznia 2020 roku, gdy wykryto dwa pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem u turystów z Wuhan, którzy przyjechali do Rzymu. Sytuacja epidemiczna w kraju poprawia się - oceniają władze medyczne. Minionej doby z powodu COVID-19 zmarły 34 osoby i stwierdzono 1516 nowych zakażeń koronawirusem, ale przy znacznie mniejszej liczbie testów.

Przez wiele miesięcy obywatele Niemiec mogli bezpłatnie poddawać się testom na obecność koronawirusa, ale od początku tego tygodnia darmowe badania należą już do przeszłości. Do tej pory rząd wydał na nie 5,2 mld euro – poinformował we wtorek dziennik „Rheinische Post”.

Jak wynika z danych Federalnego Urzędu Ubezpieczeń Społecznych, do 15 września rząd zapłacił 1,124 mld euro za same usługi diagnostyki laboratoryjnej, koszty materiałowe szybkich testów antygenowych wyniosły 1,4 mld euro, a inne usługi, takie jak badania wymazów, kosztowały 2,4 mld euro. Ponadto rząd niemiecki wypłacił do połowy września około 92 mln euro na testy w instytucjach pomocy integracyjnej i zakwaterowania dla bezdomnych.

Od poniedziałku testy dla obywateli nie są już bezpłatne. Wyjątki dotyczą m.in. tych osób, które nie mogą być szczepione z powodów medycznych.

Darmowe szczepionki przeciwko koronawirusowi są teraz dostępne dla wszystkich, więc nie jest już konieczne, aby podatnicy pokrywali koszty testów – tak uzasadnił swoją decyzję rząd federalny. W ten sposób politycy chcą też zwiększyć presję na nieszczepionych, aby się zaszczepili.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!