Włochy - ponowny wzrost liczby zgonów

04.08.2021
Z Rzymu Sylwia Wysocka

We Włoszech wzrasta dzienna liczba zgonów na COVID-19 po wielu dniach, gdy wynosiła ona od kilku do kilkunastu. We wtorek resort zdrowia poinformował o śmierci 27 osób. Rośnie też liczba chorych przyjmowanych do szpitali.

Sardynia jako pierwszy włoski region przekroczyła krytyczny pułap 10 procent zajętych miejsc na oddziałach intensywnej terapii dla chorych na COVID-19. Na Sycylii zanotowano zaś 11 procent zajętych łóżek na pozostałych oddziałach; to najwyższy wskaźnik w kraju.

Łącznie do włoskich szpitali przyjęto 135 osób, w tym 9 na intensywną terapię. Najnowsze dane ministerstwa zdrowia to 4845 następnych zakażeń koronawirusem, wykrytych ostatniej doby w 209 tysiącach testów. Szacuje się, że obecnie zakażonych jest co najmniej 94 tysiące osób, czyli o kilkadziesiąt tysięcy więcej niż przed kilkoma tygodniami.

Liczba zmarłych na COVID-19 wzrosła o 27 do 128 115. Według ekspertów we Włoszech trwa czwarta fala epidemii, wywołana przed wariant Delta koronawirusa, stanowiący około 95 procent wszystkich zakażeń.

Prawie połowa osób we Włoszech ma już przepustkę COVID-19 - wynika z danych resortu zdrowia, ogłoszonych na trzy dni przed wejściem obowiązku jej okazywania przy wstępie do wielu miejsc publicznych i na imprezy zbiorowe. Jedna piąta nie chce tzw. Green Pass.

W kraju wydano już ponad 41 milionów przepustek COVID-19, wystawianych na podstawie zaświadczenia o zaszczepieniu, wyleczeniu z zakażenia lub negatywnego wyniku testu.

Jak podaje agencja ADNkronos, powołując się na sondaż Instytutu Badania Opinii Swg dla federacji usług, przepustkę ma 47 procent ludności Włoch.

Będzie ona od piątku obowiązkowa przy wejściu do lokali gastronomicznych w zamkniętych pomieszczeniach, do kin, teatrów i innych placówek kultury, do siłowni, na basen, do parków rozrywki, na imprezy sportowe i targowe oraz na wszelkie zjazdy i kongresy.

Wprowadzenie tego wymogu, jak zauważa się w analizie sondażu, podzieliło przedstawicieli włoskiej branży gastronomicznej. 53 procent z nich popiera to rozwiązanie.

Ponadto 46 procent konsumentów twierdzi, że nie jest słuszne to, by na restauratorach spoczywał obowiązek kontrolowania przepustek. Tego samego zdania jest ponad połowa przedstawicieli tego sektora. Wyrażają oni także pesymizm, jeśli chodzi o ekonomiczne konsekwencje działania przepustek. Niecała jedna trzecia wierzy, że rezultaty będą pozytywne.

Wśród klientów lokali gastronomicznych przeważa zaś optymizm: ponad 70 procent uważa, że nie zmieni to przyzwyczajeń Włochów i może nawet zwiększyć liczbę gości w lokalach, bo będą się czuć się w nich bezpiecznie.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!