Francja - wariant Delta stanowi 2-4% zakażeń

16.06.2021
Z Paryża Katarzyna Stańko
Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek
Z Londynu Bartłomiej Niedziński

Indyjski wariant koronawirusa Delta stanowi 2-4 proc. zakażeń we Francji – poinformował we wtorek minister zdrowia Olivier Veran, przekazując wyniki przesiewowych testów przeprowadzanych w kraju.

Oznacza to od 50 do 150 zakażeń wariantem Delta we Francji każdej doby. „Powiecie, że to jeszcze niewiele, ale tak było kilka tygodni temu w Anglii” – skomentował Veran podczas spotkania z dziennikarzami.

Veran obiecał również większą elastyczność przy wstrzyknięciu drugiej dawki szczepionek Pfizera i Moderny z uwagi na zbliżające się wakacje. Odstęp między szczepionkami wyniesie od 21 do 49 dni. Obecnie wynosi on od 35 do 49 dni.

W ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono u 3235 osób. W szpitalach zmarło 76 chorych z COVID-19. Tym samym liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa we Francji wzrosła do 110 559 – podała we wtorek Agencji Zdrowia Publicznego (SPF).

Do szpitali przyjęto 300 zainfekowanych, w tym 69 na oddziały intensywnej terapii. Liczba pacjentów hospitalizowanych z koronawirusem zmniejszyła się o 366, do 12 008. Na oddziałach intensywnej terapii leczonych jest 1 952 chorych.

Co najmniej jedną dawkę szczepionki otrzymało od początku pandemii 30 764 968 osób (tj. 45,9 proc. populacji i 58,6 proc. osób dorosłych), a 14 750 588 - dwie dawki (tj. 22 proc. populacji i 28,1 proc. dorosłych). W ciągu ostatniej doby wykonano 678 535 szczepień, z czego 292 534 pierwszą dawką, a 386 001 - drugą.

Jak wynika z badań Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego (RIVM) podróżni wracający do Niderlandów stanowią coraz większą liczbę zakażonych SARS-CoV-2.

Według danych RIVM, w poprzednich tygodniach dotyczyło to około 1,6 proc. wszystkich potwierdzonych infekcji, w tym tygodniu ich liczba wzrosła do 5,7 proc.

W ostatnich tygodniach ograniczenia dotyczące podróży do coraz większej liczby krajów zostały złagodzone, dzięki czemu wakacje znów stały się możliwe.

W ubiegłym tygodniu stwierdzono w Niderlandach łącznie 8981 pozytywnych wyników testów na obecność SARS-CoV-2. 514 zainfekowanych wróciło niedawno z zagranicznych podróży.

Instytut wezwał we wtorek podróżnych, którzy wrócili z wakacji w Hiszpanii i Portugali, do poddania się badaniu na obecność wirusa.

Całkowite złagodzenie ograniczeń koronawirusowych w Szkocji prawdopodobnie zostanie opóźnione o trzy tygodnie, czyli do 19 lipca - powiedziała we wtorek szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon.

Cały kraj miał od 28 czerwca przejść na zerowy poziom restrykcji w pięciostopniowej skali (0-4), ale Sturgeon powiedziała w szkockim parlamencie, że prawdopodobnie zostanie to opóźnione o trzy tygodnie, aby więcej osób mogło się zaszczepić przeciw koronawirusowi. Jak wskazała, liczba nowych zakażeń w Szkocji jest pięciokrotnie wyższa niż na początku maja.

"Musimy zapewnić sobie wystarczająco dużo czasu na szczepienia, aby wyprzedzić wirusa i pozostać przed nim, i to jest obecnie powód do ostrożności. To da nam najlepszą szansę, by później, w lipcu, wrócić na właściwe tory i przywrócić znacznie większą normalność, której wszyscy pragniemy" - powiedziała.

Jak wyjaśniła, formalna decyzja nie zostanie podjęta do przyszłego tygodnia, ale "rozsądnie jest przyjąć, że uważam za mało prawdopodobne, by jakakolwiek część kraju została przesunięta w dół o jeden poziom". To oznacza, że większość obszaru Szkocji pozostanie na poziomie pierwszym lub drugim, natomiast na szkockich wyspach już wcześniej restrykcje obniżono do poziomu zerowego.

Zapowiedź Sturgeon nastąpiła dzień po tym, jak brytyjski premier Boris Johnson ogłosił, że całkowite zniesienie restrykcji w Anglii, które było planowane na 21 czerwca, zostało przesunięte na 19 lipca. Przyczyną jest indyjski wariant koronawirusa (Delta), który według szacunków naukowców rozprzestrzenia się o 60 proc. szybciej niż wcześniejszy wariant i odpowiada już za ponad 90 proc. zakażeń w Wielkiej Brytanii.

strona 1 z 2
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!