Przemyśl - rehabilitacja pocovidowa w szpitalu

04.06.2021
Wojewódzki Szpital w Przemyślu

Już po kilku dniach widać poprawę – mówią pacjenci, którzy korzystają rehabilitacji po COVID-19. Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca Pio w Przemyślu jest jedną z placówek, które pomagają osobom po ostrej fazie choroby wrócić do sprawności przed zakażeniem. Rehabilitacja pacjentów, którzy przeszli COVID-19, prowadzona jest na oddziale rehabilitacji kardiologicznej.

– Do najczęściej wymienianych objawów tak zwanego zespołu postcovid należą takie dolegliwości jak upośledzona tolerancja wysiłku, wzmożona męczliwość, przewlekłe zmęczenie, problemy kardiologiczne, bóle w klatce piersiowej, trudności w oddychaniu, tachykardia, neurologiczne zaburzenia koncentracji, zaburzenia w zapamiętywaniu czy nawet zaburzenia depresyjno-lękowe. Te wszystkie dolegliwości powodują, że pacjenci wymagają rehabilitacji – wylicza Dariusz Paszkiewicz, p.o. kierownika oddziału rehabilitacji kardiologicznej.

– W tej chwili zbieramy owoce pierwszych dwunastu miesięcy pandemii – mówi z kolei Marek Zasadny, kierownik oddziału pulmonologii szpitala wojewódzkiego w Przemyślu. – Wszystkie badania pokazują, że zmiany w płucach i w układzie krążenia u chorych na COVID-19 powoli się cofają, natomiast jest to długi proces. Nawet po roku jeszcze są pozostałości tych zmian. Dotyczą one głównie elastyczności tkanki płucnej, dlatego fizykoterapia, która ma na celu poprawę wydolności układu oddechowego jest jak najbardziej wskazana i uzasadniona. Jest to dla tych pacjentów droga do normalnego funkcjonowania – opisuje.

– W układzie krążenia najczęściej dochodzi do zespołów wykrzepiania wewnątrznaczyniowego, których najdramatyczniejszą postacią jest zatorowość tętnic płucnych. Ma to również wpływ na funkcjonowanie układu oddechowego – dodaje.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!