Niedzielski: pandemia odpuszcza

02.06.2021
Mateusz Roszak, Grzegorz Bruszewski, Rafał Białkowski, Edyta Roś, Agnieszka Ziemska

Obserwujemy spadek liczby zakażeń i hospitalizacji, coraz mniejszy jest również odsetek pozytywnych testów na COVID-19; można powiedzieć, że pandemia odpuszcza we wszystkich obszarach – stwierdził minister zdrowia Adam Niedzielski.


Adam Niedzielski. Fot. MZ

Jak wskazał, „dzisiejszy wynik” to ok. 600 zakażeń przy ok. 55 tys. przeprowadzonych badań. – To pokazuje, że odsetek trafialnych badań jest mniej więcej 1-procentowy. To rzeczywiście wielkości stosunkowo najmniejsze, z jakimi mieliśmy do czynienia w trakcie całej epidemii – zauważył minister. Zwracał uwagę też na średnie z ostatnich tygodni, wskazując, że widać bardzo wysoki spadek dynamiki zakażeń.

Zaznaczył, że to pozytywna wiadomość, gdyż od początku maja realizowany jest „bardzo odważny program luzowania obostrzeń dotyczących wszystkich dziedzin gospodarki i życia społecznego”. – Nie przekłada się to (...) na wzrost liczby zakażeń – powiedział.

Niedzielski odniósł się ponadto do spadku liczby zgonów z powodu COVID-19. Jak mówił, w tej chwili średniotygodniowa liczba zgonów jest poniżej 100. – Mieliśmy takie czasy, kiedy ta liczba wahała się nawet powyżej 500-600, więc rzeczywiście pandemia – można powiedzieć – odpuszcza we wszystkich obszarach – ocenił.

Minister wskazał też, że zmniejszenie intensywności pandemii widać w liczbie hospitalizacji. – Mamy tutaj bardzo radykalny spadek. Ostatni tydzień to jest spadek hospitalizacji rzędu 5 tys. łóżek, ale w poprzednich tygodniach ten spadek liczby hospitalizacji był nawet rzędu 8 tys., to był taki rekordowy tydzień – mówił.

Niedzielski dodał, że do spadku liczy hospitalizacji dostosowywany jest spadek wielkości infrastruktury przeznaczonej na walkę z COVID-19. – W ciągu już ponad półtora miesiąca udało nam się zmniejszyć tę infrastrukturę przeznaczoną na walkę z COVID-19 o blisko 20 tys. łóżek – powiedział.

Szef MZ zaznaczył, że prowadzone są rozmowy z wojewodami i MSWiA, by „jednak pewien poziom minimalny zabezpieczenia covidowego miał miejsce i żeby był naszym zabezpieczeniem nie tylko na okres wakacyjny, ale przede wszystkim na okres powakacyjny, kiedy wrócimy do pełnej mobilności”.

Jeden szpital tymczasowy w województwie

Minister zdrowia na briefingu zapytany został, ile szpitali tymczasowych pozostanie w każdym województwie. – Decyzja w tej chwili jest taka, że w każdym województwie będzie jeden szpital tymczasowy, którego operatorem będzie szpital wiodący, który też będzie miał te obowiązki covidowe, przy czym przynajmniej na Mazowszu szpitali tymczasowych będzie więcej niż jeden – wyjaśnił.

Jak wskazał, utrzymanie minimalnej infrastruktury w każdym regionie związane jest z przewidywaniami na okres wrześniowy, gdy więcej czasu będziemy spędzać w zamkniętych przestrzeniach, w szkole, w pracy. – Chcemy być przygotowani na to i mieć po prostu zabezpieczenie – dodał Niedzielski.

Powyżej 50 tys. testów dziennie

– Liczba testów wykonywanych wynosi średnio powyżej 50 tys., przy tym, kiedy liczba zachorowań oscyluje na poziomie 500-600, oznacza to, że udaje nam się zachować dużą liczbę wykonywanych testów mimo małej w tej chwili liczby zakażeń – powiedział Niedzielski.

strona 1 z 2
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!