MZ proponuje skrócenie izolacji pacjentów covidowych

26.04.2021
PAP MediaRoom

Do konsultacji trafił projekt rozporządzenia skracający izolację osób objawowych. Wystarczy, że minie 10 dni od wystąpienia objawów COVID-19 i jeden dzień bez gorączki. Obecnie chorzy mający objawy tej choroby mogą zakończyć izolację po 3 dniach bez gorączki oraz bez objawów ze strony układu oddechowego, ale nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia ich wystąpienia.

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że mniej więcej 2-3 tygodnie temu Rada Medyczna wydała zalecenie dotyczące postępowania z pacjentami, a teraz uspójnia z nim rozporządzenie. Jak podaje serwis, w stanowisku z 24 marca, podpisanym w imieniu Rady Medycznej przez prof. Andrzeja Horbana, głównego doradcę premiera do spraw COVID-19, czytamy, że izolacja może być zakończona dla pacjentów objawowych, po co najmniej 10 dniach od pojawienia się objawów i co najmniej po 24 godzinach bez gorączki, o ile nastąpiła poprawa kliniczna, czyli zmniejszyły się takie objawy jak kaszel i duszności.

Eksperci obawiają się, że krótsza izolacja może doprowadzić do większej ilości zakażeń. „Izolacja jest po to, aby zmniejszyć transmisję”– ocenia dr Paweł Grzesiowski. Z kolei Tomasz Zieliński, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego zwraca uwagę, że temperatura to jest parametr nie do zweryfikowania.

Dlatego według ekspertów o zakończeniu izolacji powinny decydować testy antygenowe.

„Zwalniać z izolacji mogłyby, zatem np. dwa negatywne wyniki badań z wymazów z górnych dróg oddechowych pobranych w odstępie 24 godzin lub jeden negatywny wynik po określonym czasie (np. 7 lub 10 dni) od wyniku pozytywnego” – mówi Jakub Kowalski, radca prawny, wspólnik w Kancelarii Radców Prawnych Mirosławski, Galos, Mozes.

Test antygenowy pokazuje, bowiem najlepiej obecność antygenu. Gdy ten zanika, pacjent już nie zaraża. „Takie testy potaniały, są dostępne. Warto wydać 20 złotych, by mieć pewność, że pacjent już nie zaraża. To sposób na zmniejszenie transmisji” – podkreśla dr Grzesiowski.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!