Rzecznik MZ: zwiększymy bazę łóżek - strona 2

29.03.2021
Olga Zakolska, Karolina Kropiwiec, Klaudia Torchała, Marzena Kozłowska, Edyta Roś

Resort zdrowia w poniedziałek zapewnił, że młody lekarz w takiej konkretnej sytuacji okres wykonywania innej pracy niż specjalizacyjna w związku z epidemią będzie równoważny z realizacją programu specjalizacji.

Rzecznik resortu podkreślił też, że do końca tego tygodnia około 2 tys. lekarzy rezydentów będzie po egzaminie specjalizacyjnym, a kolejne 2 tys. powinno zdać go do końca kwietnia, chyba że przełożą to na sesję jesienną. "Teraz już kończą się egzaminy z anestezjologii, to jest dla nas najważniejsze. Specjaliści po zdaniu tego egzaminu będą zasilali również system opieki nad pacjentami w najcięższym stanie" – powiedział.

Rzecznik resortu zdrowia był pytany w poniedziałek, czy będą powstawały kolejne oddziały rehabilitacji dla osób, które chorowały na COVID-19.

"Tak jak zapowiadał to minister Adam Niedzielski w sobotę na konferencji, jest już wypracowane polecenie ministra zdrowia w zakresie uruchomienia projektu szerszej rehabilitacji pocovidowej. To polecenie ministra zdrowia jest (oparte) na kanwie między innymi konsultacji z Krajową Izbą Fizjoterapeutów" - mówił Andrusiewicz.

"Myślę, że jutro, bądź pojutrze to zostanie już ogłoszone przez ministra zdrowia i wkrótce ruszymy z projektem zakrojonej na szeroką skalę rehabilitacji pacjentów pocovidowych" - dodał rzecznik resortu zdrowia.

Andrusiewicz pytany w poniedziałek na konferencji prasowej, czy są przewidywane jakieś zmiany w systemie powiadamiania o wolnych miejscach w szpitalach odparł, że w tej chwili raporty przesyłany są co trzy godziny. "Ale, jak widzimy, co trzy godziny może się sytuacja w szpitalu diametralnie zmienić, więc chcielibyśmy, żeby to raportowanie było częstsze" - podkreślił.

"Nie wykluczamy tutaj również dalszego wspierania poprzez Wojska Obrony Terytorialnej" - zapowiedział rzecznik resortu zdrowia. "Na pewno, jeżeli państwo obserwujecie to, co się dzieje w Covidzie, to wiecie, że nikt nie jest w stanie z minuty na minutę powiedzieć, wysłać informacji o nowej zajętości łóżek w szpitalach" - dodał.

Według Andrusiewicza, "z tym na pewno będą problemy". "I po to zostali powołani wojewódzcy koordynatorzy do spraw ratownictwa medycznego, by koordynowali tę opiekę nad pacjentami, którzy trafiają do szpitali. I to oni w pierwszej kolejności powinni się dowiedzieć i potwierdzić informacje, które mają w systemie" - powiedział.

"Na dziś mamy uruchomionych już 30 szpitali tymczasowych, w których dostępnych jest 3300 łóżek. Ta baza łóżkowa w szpitalach tymczasowych może być zwiększona jeszcze do ponad 6300 łóżek. Więc tu jeszcze przed nami kolejne uruchomienie kolejnych łóżek" - poinformował rzecznik MZ.

Na pytanie, czy przewidywane jest też zwiększenie liczby punktów szczepień, Andrusiewicz odparł, że o tym dokładnie poinformuje szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk na konferencji prasowej.

Rzecznik resortu zdrowia pytany o możliwość pomocy studentów medycyny w szpitalach odpowiedział, że studenci są bardzo istotni z punktu widzenie wolontariatu w szpitalach. "Na pewno studenci nie mogą podjąć się ratowania ludzkiego życia i nie mogą na oddziałach covidowych wykonywać pracy medyków" - zaznaczył.

strona 2 z 2
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!