Czechy - rząd chce przedłużyć stan wyjątkowy

23.03.2021
Z Pragi Piotr Górecki
Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska

Rząd Czech zdecydował w poniedziałek, że wystąpi do Izby Poselskiej o przedłużenie stanu wyjątkowego, który miał się skończyć 28 marca, o kolejne 30 dni. Zdaniem szefa MSW Jana Hamaczka sytuacja epidemiczna w kraju poprawia się, ale ograniczenia są potrzebne.

Według Hamaczka system restrykcji działa, ale tylko jako całość. Rezygnacja z jednego z elementów może spowodować, że pozostałe ograniczenia przestaną mieć pozytywny skutek. Minister zwrócił uwagę na zasadność obowiązującego zakazu poruszania się między powiatami, podkreślając, że sytuacja epidemiczna poprawiła się zdecydowanie w regionach, które zostały zamknięte jako pierwsze, jeszcze w lutym.

Ograniczenie w przemieszczaniu się może zostać wprowadzone tylko przy wykorzystaniu przepisów o stanie wyjątkowym. Taki przepis obowiązuje w Czechach od 5 października 2020 roku. Był też wprowadzony podczas pierwszej fali pandemii od 12 marca do 17 maja 2020 roku.

Po poniedziałkowym posiedzeniu gabinetu poinformowano także, że policja i stacje sanitarno-epidemiologiczne będą współpracować przy kontroli osób, które obowiązuje izolacja. Wykaz osób podlegających kwarantannie mają dostarczać policji stacje regionalne. Hamaczek powiedział, że takie porozumienie miało działać już przed rokiem, ale nie udało się go wprowadzić w życie ze względu na kwestie ochrony danych osobowych.

Zdaniem szefa MSW wszystkie wątpliwości w tej sprawie zostały już wyjaśnione. Minister zauważył, że rozprzestrzenianie nowego koronawirusa jest przestępstwem. Minister zdrowia Jan Blatny podkreślił, że respektowanie warunków kwarantanny pomoże w szybkim odejściu od restrykcji.

252 osoby chore na COVID-19 zmarły w ciągu ostatniej doby na Węgrzech, to najwięcej od początku pandemii – wynika z danych opublikowanych na rządowej stronie poświęconej koronawirusowi.

W ciągu ostatniej doby wykryto 5481 nowych infekcji. W sumie od początku pandemii stwierdzono ponad 586 tys. zakażeń koronawirusem, a 18 703 chorych na COVID-19 zmarło.

Nadal rośnie liczba aktywnych infekcji, która zbliża się obecnie do 190 tys. Coraz więcej chorych na COVID-19 wymaga opieki szpitalnej (prawie 12 tys.) i podłączenia do respiratora (prawie 1400).

Jednocześnie coraz więcej osób jest już zaszczepionych. Ponad milion 636 tys. osób otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki, a prawie 482 tys. także drugą.

W poniedziałek poinformowano, że węgierski urząd leków zatwierdził dwie kolejne szczepionki przeciw koronawirusowi: preparat chińskiej firmy CanSino i produkowaną w Indiach Covishield, opracowaną przez Uniwersytet Oksfordzki i firmę AstraZeneca. Do tej pory było używanych na Węgrzech pięć preparatów: rosyjski Sputnik V oraz szczepionki firm Pfizer, Moderna, AstraZeneca i Sinopharm.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!