"Działania policji i sanepidu będą bezwzględne" - strona 2

20.03.2021
Rafał Białkowski, Magdalena Gronek, Karol Kostrzewa

W podobnym tonie wypowiadała się także Katarzyna Lubnauer (KO). "Panie @marcinwarchol mamy szczyt pandemii. Zachęcamy ludzi do zostania w domu, a nie na wiece wyborcze! I gdzie maseczka???? Za Pana odpowiada też Premier Morawiecki, którego jest Pan członkiem rządu. Ogarnijcie się!" - stwierdziła we wpisie na Twitterze posłanka.

"Apeluję o rozwagę"

W czasie konferencji prasowej szef resortu zdrowia podkreślił, że w związku z liczbą zakażeń "sytuacja jest bardzo poważna". "Liczba zachorowań bardzo dynamicznie rośnie. Dzisiaj mamy kolejny raz przekroczone 25 tys. zachorowań. To jest oczywiście troszeczkę mniej niż wczoraj, ale w stosunku do zeszłego tygodnia, to jest przyrost o ponad 5 tys., czyli ta dynamika zachorowań jest bardzo duża" - powiedział minister Niedzielski.

"Myślę, że to jest ten moment, ta sytuacja, w której wszyscy musimy pójść po głęboką refleksję na temat swojego bezpieczeństwa, bezpieczeństwa naszych bliskich, bo sytuacja jest bardzo poważna" - oświadczył szef resortu zdrowia.

Zwrócił uwagę, że w ostatnim tygodniu obserwowany jest przyrost dynami zachorowań". "Mieliśmy sytuacje, kiedy ta dynamika była rzędu 30 proc., potem 20 proc., nawet dwa tygodnie temu nieco malała, ale w ostatnim tygodniu mamy do czynienia z bardzo dużym przyśpieszenie" - powiedział Niedzielski.

Wyjaśnił, że jest to spowodowane rozwojem mutacji brytyjskiej koronawirusa. "Można powiedzieć, że wypiera ona inne szczepy wirusa. Szacujemy, że w skali ogólnopolskiej tego wirusa jest między 60-80 proc." - zaznaczył. Jak dodał - "ten wirus jest skrajnie zakaźny i niestety bardziej zjadliwy".

Przyznał, że "wcześniej często pojawiały się głosy, że ewolucja wirusa będzie prowadziła do sytuacji, w której nowa odmiana będzie bardziej zakaźna, ale mniej zjadliwa. Niestety, te informacje się nie potwierdzają" - powiedział Niedzielski. Podkreślił, że "odsetek hospitalizacji względem liczby zachorowań jest większy w trzeciej fali, niż był w fali jesiennej.

"Apeluję do państwa o rozwagę i bardzo poważne traktowanie wszystkich regulacji i obostrzeń, o bardzo odpowiedzialne podejście w najbliższych tygodniach" - powiedział Niedzielski.

Szpitale tymczasowe

Szef MZ podczas sobotniej konferencji prasowej był pytany o bazę łóżkową oraz o otwieranie kolejnych szpitali tymczasowych. Niedzielski odparł, że w tej chwili realizowany jest cel w postaci uruchomienia dodatkowych 8 tys. łóżek covidowych. Ten cel został postawiony - jak przypomniał - na początku tego tygodnia.

"W tej chwili z tych 8 tys. łóżek, które zadeklarowaliśmy, że zwiększymy mamy zrealizowane ok. 40-45 proc. przyrostu. To będzie systematycznie rosło. Chcemy także odtworzyć tę liczbę łóżek, która była podczas drugiej fali, czyli 40 tys., co przy tej zajętości łóżek - dwadzieścia kilka tysięcy - daje pewien bufor bezpieczeństwa" - powiedział.

Minister dodał ponadto, że systematycznie uruchamiane są też szpitale tymczasowe wskazując m.in. na uruchomiony w sobotę szpital w Radomiu.

"W tej chwili mamy uruchomionych 25 szpitali tymczasowych, łącznie jest ich 35. Jeżeli doliczymy - dzisiaj były uruchomione dwa - w kolejnym tygodniu będą co najmniej trzy - w Łodzi, na Śląsku i w innych miejscowościach. Prawdopodobnie ten tydzień zbliżający się i najdalej następny to będzie ten moment kiedy wszystkie te szpitale tymczasowe będą już działały" - deklarował.

Niedzielski zaznaczył, że jeśli chodzi o "standardowe szpitale", to - jak mówił - również "będą dotknięte tą daniną na rzecz COVID".

"Mamy taką sytuacje szczególnie w tych regionach, które są najbardziej dotknięte, że jest taka potrzeba nie tylko oparcia się na szpitalach tymczasowych, ale jednak powrocie do przeznaczenia tej infrastruktury, która wcześniej była na walkę z COVID przeznaczona; po prostu powrotu do tych łóżek covidowych" - mówił szef MZ.

Kościoły jak sklepy

"Jeżeli chodzi o kwestię kościołów, to tutaj mamy te same normatywy, te same standardy, które dotyczą również sklepów, które cały czas są otwarte" - powiedział Niedzielski pytany o sugestie ekspertów, których zdaniem należałoby kościoły zamknąć, by ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Przypomniał, że w kościołach i w sklepach może przebywać jedna osoba na 15 mkw. "I tak jak z całą stanowczością będzie to przestrzegane i weryfikowane w sklepach, również będziemy weryfikowali to w przypadku kościołów" - zapewnił. "Wszystkie obiekty, bez wprowadzania jakiejkolwiek dyskryminacji ze względu na charakter, będą w ten sam sposób kontrolowane" - dodał.

strona 2 z 2
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!