"Polacy zbyt późno zgłaszają się do lekarza"

20.03.2021
Magdalena Gronek

Jeśli ludzie zastosują się do wprowadzonych w całym kraju obostrzeń, to spadek dziennej liczby zakażeń może nastąpić dopiero za dwa, trzy tygodnie - powiedział w sobotę wirusolog prof. Włodzimierz Gut.

"Wskaźniki są wysokie i nie wiadomo, co będzie w przyszłym tygodniu. Wtorkowe dane pokażą nam dopiero, czy stoimy w miejscu, czy liczba zachorowań wciąż będzie wzrastać" - powiedział prof. Gut. W ocenie wirusologa, "wysoki odsetek osób hospitalizowanych oraz tych, które są pod respiratorami, wskazują, że Polacy zbyt późno zgłaszają się do lekarza pierwszego kontaktu, bagatelizując objawy choroby".

"Obecnie coraz więcej chorych to ludzie młodzi, którzy w przeciwieństwie do osób starszych, dużo rzadziej i później zgłaszają się do lekarza, ponieważ są przekonani, że nie złapali koronawirusa. Myślą, że pojawiające się objawy złego samopoczucia to tylko zwykłe przeziębienie i próbują leczyć się na własną rękę" - powiedział prof. Gut.

Przyznał, że nie zawsze jest to COVID-19. "Jeśli jednak zlekceważy się objawy i okaże się, że to jest koronawirus, wówczas takie osoby dużo szybciej trafiają pod respirator" - ostrzegł wirusolog.

Przypomniał, że choroba jest bardzo dynamiczna i leczy się ją objawowo. "Nieleczone objawy powodują dużo większe spustoszenie w organizmie, które później trudniej wyleczyć. W konsekwencji taka osoba szybciej trafia pod respirator" - zwrócił uwagę prof. Gut. Jak dodał, "sposób, w jaki ktoś przechodzi COVID-19, w dużej mierze zależy również od jego predyspozycji genetycznych".

Pytany, kiedy można spodziewać się pozytywnych skutków wprowadzenia w całym kraju obostrzeń, wirusolog odpowiedział, że dopiero za jakieś 2-3 tygodnie. "Dynamika jest miarą rozsądku społecznego. Czym innym jest wydanie rozporządzenia, a czym innym jest jego realizacja. Jeśli będziemy respektować wprowadzone ograniczenia, to możemy mieć spadek zakażeń za jakieś dwa, trzy tygodnie" - powiedział prof. Gut.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!