MZ: nie można wykluczyć kolejnych obostrzeń - strona 2

20.03.2021
Marena Kozłowska

"Wprowadziliśmy tam w pierwszej kolejności obostrzenia; one działają już dwa tygodnie i widać, że tempo wzrostu zakażeń w warmińsko-mazurskim zostało wygaszone, tam sytuacja jest stabilna; jeszcze nie widać punktu przesilenia, żeby zachorowania zaczęły spadać, ale już praktycznie z dnia na dzień nie obserwujemy przyrostów" - powiedział minister zdrowia.

Jak zaznaczył, za każdy razem, gdy rząd wprowadzał obostrzenia, w perspektywie 10-14 dni widać było efekty, co najmniej wyhamował wzrost zachorowań.

"Potencjalnie apogeum trzeciej fali czeka nas w perspektywie dwóch, trzech tygodni, a więc licząc mniej więcej ten 14-dniowy okres zadziałania restrykcji, myślę, że właśnie będziemy mieli do czynienia powoli z wygaszaniem tego wzrostowego trendu" - powiedział szef resortu zdrowia.

Dopytywany, dlaczego jego zdaniem nie można wprost zastosować porównania ze Szwecją, gdzie początkowo nie wprowadzono lockdownu i został on dopiero ostatnio wprowadzony, do Polski, Niedzielski podkreślił, że rozwój pandemii nie zależy tylko od tego, jakiego typu regulacje obostrzeniowe są wprowadzane, ale od wielu innych elementów.

"To zależy również od jakości systemu opieki zdrowotnej, od pewniej kultury społecznej. Mam tu na myśli to, jak ludzie są skłonni przestrzegać i - mając bądź nie zaufanie do rządu - iść za regulacjami, które przyjmuje rząd w kontekście obrony przed pandemią" - dodał Niedzielski.

Minister zaznaczył, że "to jest cała seria elementów i trudno je porównywać między krajami. "Myślę, że wystarczy tutaj spojrzeć na nasze wolne doświadczenia i one pokazują, że obostrzenia działają skutecznie, co już wiele raz widzieliśmy" - podkreślił szef resortu zdrowia.

strona 2 z 2
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!