"Pacjenci zwracają oczy w kierunku ministra zdrowia" - strona 2

12.03.2021
Wiktoria Nicałek

Jak zaznaczył minister, „tam było więcej zdarzeń, które znajdują się w uzasadnieniu we wniosku złożonym przez wojewodę”.

Jego zdaniem ta sytuacja pokazuje, że w dobie pandemii „minister zdrowia musi mieć narzędzia wpływania nie tylko na ogólną regulacyjną politykę w systemie opieki zdrowotnej, ale również możliwość ingerencji w działalność podmiotów, które nie realizują polityki zdrowotnej na poziomie państwa”.

Mówił, że to minister odpowiada za realizację tej polityki. – I niezależnie od tego, czy pan prezydent Radomia jest właścicielem, czy inny organ samorządowy, to ostatecznie pacjenci zwracają oczy w kierunku ministra zdrowia, by takie sytuacje uzdrawiał.

Niedzielski stwierdził, że w szpitalu w Radomiu był też problem z dostępnością do SOR-ów, o którym – jak mówił – informowali mieszkańcy.

– I w tej chwili głosy, które padają ze strony właściciela szpitala, wydają się głosami, które są wydawane po fakcie, gdy niestety nie mogę zaakceptować sytuacji, gdy szpital tymczasowy będzie funkcjonował w połowie kwietnia, bo my trzecią falę mamy tu i teraz – powiedział. – Dlatego zwróciłem się do NFZ, by wskazał pełnomocnika, który będzie wykonywał te zadania i pan prezes Nowak wskazał mi kierownika lokalnej delegatury w Radomiu, który bardzo dobrze zna te realia i ma doświadczenie, bo był dyrektorem tego szpitala i stąd jest ta nominacja.

– A patrząc szerzej, rzeczywiście pracujemy nad pewnym rozwiązaniem, które dawałoby ministrowi zdrowia systemowo takie narzędzia, by w wypadku gdy szpital nie wpisuje się w politykę zdrowotną na poziomie państwa, była możliwość ingerencji – oświadczył szef MZ.

Szpital tymczasowy powstaje w nowo oddanym do użytku Centrum Rehabilitacji Radomskiego Szpitala Specjalistycznego (RSS). Na razie, w związku z pandemią, zamiast oddziału rehabilitacji utworzone zostaną tam dodatkowe miejsca dla chorych na COVID-19. Za organizację placówki odpowiada Totalizator Sportowy.

Lokalizację szpitala tymczasowego władze Radomia wskazały na początku listopada ub. roku. Pod koniec listopada wojewoda mazowiecki zapowiadał, że placówka ruszy 12 grudnia. Termin otwarcia szpitala był jednak przesuwany kilkakrotnie. Jeszcze w styczniu uzgadniane były dalsze szczegóły umowy między Totalizatorem a dyrekcją patronackiego szpitala.

Umowę sfinalizowano na początku lutego. Na początku marca Totalizator poinformował, że do 12 marca oddane zostanie 80 łóżek w szpitalu tymczasowym w Radomiu. Kolejnych 20 miejsc z podłączeniem do respiratorów ma być gotowych do 12 kwietnia. W środę minister zdrowia zapowiedział, że szpital musi ruszyć szybciej.

strona 2 z 2
Zobacz także
  • Minister zawiesił dyrektora szpitala w Radomiu
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!